ZNĘCAŁ SIĘ NAD PSAMI, PRZETRZYMYWAŁ JE BEZ WODY I JEDZENIA

Dodano: 2019-05-10

Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 46-letniemu mężczyźnie.
Oskarżony w okresie od początku 2018 r. do 31 października 2018 r., w jednej z miejscowości powiatu żarskiego, działając ze szczególnym okrucieństwem znęcał się nad dwoma psami rasy mieszanej w ten sposób, że długotrwale przetrzymywał je w pomieszczeniu gospodarczym  bez dostępu do jedzenia oraz wody , bez możliwości opuszczania pomieszczenia w stanie zagłodzenia , brudu, doprowadzając psy do ich silnego wychudzenia , zaników mięśniowych , odwodnienia oraz silnego zapchlenia i zarobaczenia, stwarzając zagrożenie dla ich życia i zdrowia.

Oskarżony przyznał się do zarzucanego mu czynu i złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze.
Prokurator wniósł o skazanie go na karę 10 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym, zawieszeniem jej wykonania  na okres 3 lat próby , dozór kuratora , obowiązek  informowania kuratora o przebiegu okresu próby, zakaz posiadania zwierząt  na okres 7 lat, przepadek zwierząt oraz nawiązka na rzecz Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt w Żarach w kwocie 3 000 zł. /jcz
 
 Czytaj więcej:
 
- w Ciekawie...nie tylko o prawie:

Znęcanie się nad zwierzętami-
Dla wielu osób problematyka odpowiedniego traktowania zwierząt ma wciąż znaczenie marginalne. Pokutuje przekonanie, że zwierzęta to istoty którym nie zawsze należy się właściwy szacunek człowieka i pomoc z jego strony. Tymczasem już z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt [Dz. U. z 2003 r. nr 106, poz. 1002 ze zm.] wynika, że zwierzę, jako istota zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę. Każde zwierzę wymaga też humanitarnego traktowania przez co rozumie się traktowanie uwzględniające potrzeby zwierzęcia i zapewniające mu opiekę i ochronę.
więcej..