PO KRADZIEŻY PALIWA PRÓBOWAŁ PRZEJECHAĆ PRACOWNIKA STACJI PALIW

Dodano: 2019-10-25

Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 27 letniemu mężczyźnie.
Oskarżonemu zarzucono, że  5 marca 2019 roku w jednej z miejscowości powiatu żarskiego na terenie stacji paliw skradł 43 litry oleju napędowego wartości 220 zł.
Sprawca zatankował paliwo do pojazdu Volkswagen Golf, a następnie próbował odjechać ze stacji bez płacenia i w celu utrzymania się w posiadaniu skradzionego paliwa usiłował przejechać swoim pojazdem pracownika stacji paliw, czym doprowadził go do stanu bezbronności.

Ustalono również, że tego samego dnia oskarżony podczas prowadzonego za nim pościgu policyjnego i pomimo wydanych przez policjantów poleceń zatrzymania pojazdu w postaci sygnałów dźwiękowych i świetlnych nie zatrzymał się i kontynuował jazdę. Nadto wykonywał gwałtowne manewry polegające na  zajeżdżaniu drogi, spychaniu uprzywilejowanego radiowozu oznakowanego na przeciwległy pas ruchu oraz drogi zmuszając funkcjonariuszy policji do zaniechania prawnej czynności służbowej związanej z zatrzymaniem i kontrolą drogową, przez co dokonał uszkodzenia radiowozu na kwotę około 6 000 zł.

Prokurator zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji.
Zgodnie z przepisami kodeksu karnego art.  281 kk, kto w celu utrzymania się w posiadaniu zabranej rzeczy, bezpośrednio po dokonaniu kradzieży, używa przemocy wobec osoby lub grozi natychmiastowym jej użyciem albo doprowadza człowieka do stanu nieprzytomności lub bezbronności podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10./jcz