ŚMIERTELNIE ZAATAKOWAŁ SĄSIADA, GDY TEN KOSIŁ TRAWĘ - SPRAWCA NIEPOCZYTALNY

Dodano: 2019-12-23

Zielona Góra. Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze skierował w ostatnim czasie  do sądu wniosek na podstawie artykułu 324 kpk o umorzenie postępowania karnego prowadzonego przeciwko 56 - letniemu mężczyźnie. Podejrzanemu zarzucono, że 8 czerwca 2019 roku w Zielonej Górze, mając zniesioną zdolność rozpoznania znaczenia popełnionego czynu i pokierowania swoim postępowaniem, działając w zamiarze bezpośrednim pozbawienia życia pokrzywdzonego, kilkukrotne uderzył go drewnianym trzonkiem powodując u niego rozległe obrażenia głowy, co skutkowało  gwałtowną śmiercią pokrzywdzonego.
Prokurator wniósł o zastosowanie wobec podejrzanego środka zabezpieczającego w postaci umieszczenia sprawcy w zakładzie psychiatrycznym.

Jak ustalono w maju 2019 roku pokrzywdzony zlecił geodecie prace związane ze wznowieniem granicy działek, w wyniku czego działka pokrzywdzonego została powiększona kosztem nieruchomości 56-letniego sąsiada. Z powyższym nie zgadzał się podejrzany 56-latek,  który zwrócił się do sądu rozstrzygnięcie sporu.
8 czerwca 2019 roku pokrzywdzony kosił trawę wokół swojej posesji, jak również na spornym gruncie przydzielonym mu na podstawie nowego obmiaru gruntów.  Podejrzany przebywał w swoim domu i kiedy zauważył, że sąsiad wjechał kosiarką na sporny  grunt wziął z domu drewniany kołek o długości 180 cm i poszedł w kierunku pokrzywdzonego. Napastnik kilka razy uderzył kołkiem w kosiarkę, a po chwili podszedł do pokrzywdzonego i kilkukrotnie z dużą siłą tym samym kołkiem uderzył go w głowę. W wyniku odniesionych rozległych obrażeń głowy pokrzywdzony zmarł na miejscu zdarzenia.

Mężczyzna na wniosek prokuratora, decyzją sądu został tymczasowo aresztowany.

W trakcie prowadzonego śledztwa prokurator nabrał wątpliwości co do stanu zdrowia psychicznego podejrzanego i w związku z tym poddał go specjalistycznym badaniom przez biegłych z zakresu psychiatrii.

Biegli psychiatrzy stwierdzili, że podejrzany w chwili popełnienia czynu miał całkowicie zniesioną zdolność rozpoznania znaczenia popełnionego czynu i pokierowania swoim postępowaniem. Nadto stwierdzili, że choroba, która została przez nich rozpoznana  może wskazywać, że zachodzi prawdopodobieństwo, iż w przyszłości podejrzany  ponownie dopuści się czynu zabronionego. W związku z powyższym prokurator wniósł do sądu wniosek o umorzenie postępowania wobec sprawcy czynu i jednocześnie złożył wniosek o zastosowanie środka zabezpieczającego w postaci umieszczenia go w zakładzie psychiatrycznym.

jcz/zf