ODESŁAŁ PACJENTA DO DOMU

Dodano: 2004-09-30. Świebodzin.

Prokurator Rejonowy w Świebodzinie skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 48 letniemu lekarzowi medycyny Krzysztofowi S. Oskarżony 28 października 2003 r. w Świebodzinie, pomimo konieczności dalszej hospitalizacji odesłał do domu, po wręczeniu uprzednio przez siebie wypisanego zwolnienia lekarskiego, pacjenta który został przekazany na oddział wewnętrzny szpitala w Świebodzinie ze szpitala w Nowej Soli, czym naraził go na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia.

Jak ustalono pacjent po przebytym zawale został przez szpital w Świebodzinie skierowany do szpitala w Nowej Soli, celem dokonania koronografii i zastosowania stosownego leku. Szpital w Nowej Soli po wykonaniu koronoplastyki wypisał pacjenta z zaleceniem powrotu do szpitala w Świebodznie.

Po przyjeździe do szpitala w Świebodzinie mężczyzna bezpośrednio udał się na oddział wewnętrzny, gdzie spotkał w/w lekarza. Ten po przejrzeniu dokumentów i wykonanych badań, z którymi przyjechał pacjent powiedział mu, że otrzyma zwolnienie lekarskie i ma sie udać do domu.

W dniu 02 listopada 2003 Karetka Pogotowia Ratunkowego przywiozła pacjenta do szpitala z powodu zatrzymania krążenia. Stan ogólny chorego był bardzo ciężki. Mężczyznę podłączono do respiratora i wdrożono leczenie farmakologiczne. Stan pacjenta pogarszał się a w dniu 4 listopada 2003 nastąpił jego zgon.

Biegli z Zakładu Medycyny Sądowej we Wrocławiu stwierdzili, że standardem postępowania po zabiegach jakim był poddawany chory jest jego obserwacja przez kilka kolejnych dni.

Za powyższy zarzut z art. 160 § 2 kk, czyli oskarżonemu grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.