"LEWE" INTERESY FUNKCJONARIUSZA

Dodano: 2004-09-30. Zielona Góra.

Prokurator Rejonowy ze Świebodzina skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 32 letniemu policjantowi, mieszkańcowi Zielonej Góry. Oskarżonemu prokurator przedstawił 25 zarzutów. Dotyczyły one głównie przekroczenia przez funkcjonariusza uprawnień w postaci odstąpienia od ukarania za wykroczenia drogowe i przyjęcie z tego tytułu korzyści majątkowych, jak również w sprawie nabycia przez tego funkcjonariusza przedmiotów, pochodzących z przestępstwa oraz innych.

Jak ustalono policjant wielokrotnie w okresie od 2001 r. do maja 2004 r. przyjmował łapówki, w zamian za nie wystawienie mandatu. Oprócz powyższego procederu funkcjonariusz przerabiał kwoty na mandatach karnych, przetrzymywał bez ewidencji dokumenty procesowe dotyczące kolizji drogowych, którymi nie miał prawa rozporządzać, jak również usuwał zdjęcia z foto-radarów uniemożliwiając tym samym ukaranie osób łamiących przepisy. Funkcjonariuszowi przedstawiono także zarzut kupna za dużo niższą kwotę od ustalonego mężczyzny markowego telewizora wartości około 5 000 zł, wiedząc że przedmiot ten pochodzi z przestępstwa, jak również zarzut posiadania amunicji bez wymaganego zezwolenia.

Wobec podejrzanego Sąd Rejonowy w Świebodzinie postanowieniem z dnia 15 maja 2004 r. zastosował tymczasowe aresztowanie, które następnie 7 czerwca uchylono i zastosowano poręczenie majątkowe w wysokości 5 000 zł, poręczenie osobiste oraz zawieszenie we wszystkich czynnościach służbowych.

Oskarżonemu grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.