SPRAWCY ZABÓJSTWA DOKONANEGO W GUBINIE ARESZTOWANI

Dodano: 2018-02-05


Krosno Odrzańskie.
Prokurator Rejonowy w Krośnie Odrzańskim prowadzi śledztwo w sprawie zabójstwa 30 letniego młodego mężczyzny, którego zwłoki ujawniono w kompleksie leśnym w okolicach Gubina.

Z dotychczasowych ustaleń wynika, że w ostatni wtorek (30 stycznia) w godzinach wieczornych do dyżurnego Komisariatu Policji w Gubinie zadzwonił mężczyzna informując o ugodzeniu go nożem. Po chwili kontakt ze zgłaszającym zdarzenie  urwał się.  Policja potraktowała zgłoszenie bardzo poważnie. Policjanci nie wiedzieli gdzie szukać pokrzywdzonego jak również jaki jest jego stan.

Do poszukiwań zaangażowano policjantów z Gubina ale także z Krośna Odrzańskiego i Lubska. W poszukiwania włączyli się również strażnicy leśni, a także funkcjonariusze OSP z Jarogniewic , Straży Miejskiej Straży Rybackiej, Straży Pożarnej. W poszukiwaniach brały udział psy tropiące, a dodatkowo wykorzystano kamery termowizyjne. Przeszukiwano kompleksy leśne, a także wszelkie napotkane pustostany.

Prowadzone poszukiwania nie przynosiły rezultatów. Jednocześnie policjanci znając dane zgłaszającego  prowadzili czynności mające na celu ustalenie osób, które mogły mieć związek z zaginionym.  Wytypowano dwie osoby i dokonano ich zatrzymania. Typowanie sprawców okazało się trafione. Obaj zatrzymani mężczyźni już podczas wstępnie prowadzonych z ich udziałem czynności procesowych ujawnili fakty wskazujące, że najprawdopodobniej zgłaszający zdarzenie mężczyzna nie żyje.

Wspólne działania policjantów z Krosna Odrzańskiego wspomaganych przez funkcjonariuszy z Wydziałów Kryminalnego i Dochodzeniowo - Śledczego KWP w Gorzowie Wlkp. skutkowały przyznaniem się mężczyzn do zabójstwa 30-latka. W okolicach Gubina doszło do odnalezienia zakopanych zwłok poszukiwanego mężczyzny. Miejsce zakopania ciała, wskazał jeden z podejrzanych, podczas wizji lokalnej z jego udziałem. Na miejscu ujawnienia zwłok pracowała ekipa śledcza pod kierownictwem prokuratora, w jej skład wchodzili również technicy kryminalistyki, którzy wsparci przez policjantów z Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Gorzowie Wlkp., ujawniali i  zabezpieczali ślady, mające związek ze zdarzeniem.

W sobotę (3.02) obaj mężczyźni zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Krośnie Odrzańskim. Podczas przesłuchania 25-latek usłyszał zarzut dokonania zabójstwa przy użyciu noża w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie (art. 148 par. 2 kk - zagrożenie od 12 lat pozbawienia wolności do kary dożywotniego pozbawienia wolności ) oraz posiadania marihuany, którą policjanci ujawnili przy nim podczas zatrzymania, natomiast 29-latkowi Prokurator postawił zarzut współudziału w zabójstwie poprzez jego zlecenie i kierowanie wykonaniem.

Dodatkowo zebrany w sprawie materiał dał podstawy na postawienie mu zarzutu udzielania narkotyków.

Prokurator Rejonowy w Krośnie Odrzańskim po przesłuchaniu obu podejrzanych i analizie akt sprawy złożył  do sądu wniosek o zastosowanie wobec podejrzanych tymczasowego aresztowania. Decyzją sądu kolejne trzy miesiące spędzą w areszcie.  Wszystkie okoliczności zdarzenia zostaną wyjaśnione podczas śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Rejonową w Krośnie Odrzańskim.

 

Zbigniew Fąfera