KATASTROFA W RUCHU LĄDOWYM W ŚWIEBODZINIE

Dodano: 2019-04-29

Świebodzin. Prokurator Rejonowy w Świebodzinie wszczął śledztwo przeciwko 56 letniemu obywatelowi Ukrainy, któremu zarzucił sprowadzenia w stanie nietrzeźwości katastrofy w ruchu lądowym zagrażającej życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach - art. 173 par. 1 w zw. z art. 178 kk.


W ostatni piątek - 26 kwietnia br. ok. godz. 18 kierujący zestawem ciężarowym z naczepą 56 letni obywatel Ukrainy jadąc od strony Ołoboku wjechał na przejazd kolejowy znajdujący się w granicach miasta Świebodzina, na którym wyświetlały się czerwone światła pulsujące nakazujące zatrzymanie i opuszczane były szlabany. Kierujący wyłamał szlaban, a następnie zatrzymał pojazd na torowisku, po którym poruszał się zestaw towarowy (puste cysterny po paliwie). Kierujący zestawem towarowym uderzył w tylną część samochodu ciężarowego doprowadzając do całkowitego jego zniszczenia. Częściowemu uszkodzeniu uległo torowisku w miejscu katastrofy.


Na polecenie prokuratora zatrzymany został kierowca samochodu ciężarowego - obywatel Ukrainy. Początkowo sprawca zdarzenia odmówił badania stanu trzeźwości. Przeprowadzone badanie po 2 godzinach od zdarzenia wykazało obecność alkoholu w stężeniu przekraczającym 1, 3 promila. W celu uściślenia stanu stężenia alkoholu u podejrzanego w chwili zdarzenia przeprowadzone zostaną w dalszej fazie śledztwa badania retrospektywne.


Prokurator Rejonowy w Świebodzinie złożył w sądzie wniosek o zastosowanie wobec podejrzanego aresztu tymczasowego na okres 3 miesięcy. Posiedzenie w przedmiocie zastosowania środka zapobiegawczego wobec podejrzanego odbędzie się dzisiaj w godzinach popołudniowych.
 

Zbigniew Fąfera - rzecznik PO