Retoryka

 


Retoryka jest sztuką wymowy, umiejętnego formułowania tez oraz rzetelnego przekonywania słuchaczy.
Naszym pomysłem jest utworzenie źródła, z którego przyszli oratorzy będą czerpać swoje wzorce. Proponujemy podzielenie tego działu na dwie części. W pierwszej będą zamieszczane mowy zaczerpnięte z literatury lub te, które były już publicznie wygłaszane, a w drugiej - paremie i inne zwroty łacińskie czyli cytaty, sentencje i zwroty, które w takich mowach mogą być wykorzystane.


Przemówienie to okolicznościowa wypowiedz o charakterze uroczystym skierowana do pewnego gremium, której celem jest wzbudzenie poruszenia. 
Świat słyszał już wiele wystąpień, które nim wstrząsnęły, które zmieniły kierunek ludzkiego myślenia i spostrzegania świata. Część z nich była przyczynkiem do nieodwracalnych przemian jakie zaszły w dziejach ludzkości. Były również takie, które mimo iż nie miały większego wpływu na życie współczesnych, zostały zapamiętane po prostu jako mistrzostwo oratorskiego rzemiosła.Drogi Czytelniku! Jesteś prokuratorem, adwokatem, wygłosiłeś przemówienie, które twoim zdaniem powinno znaleźć się w tym dziale? Natrafiłeś na ciekawą sentencję, mowę? W tym miejscu możesz się podzielić jego treścią z innymi gośćmi serwisu. Twoja bezinteresowna pomoc niewątpliwie zostanie doceniona nie tylko przez zespół redakcyjny, ale również, a może przede wszystkim, przez korzystających z portalu gości. Pomóż nam stworzyć skarbnicę wiedzy - źródło stanowiące inspirację dla innych. 

(Wystarczy wypełnić formularz i wysłać go e-mailem na adres redakcja@zielona-gora.po.gov.pl, bądź tradycyjną pocztą na adres Prokuratury Okręgowej.) 

Serdecznie zapraszamy do współtworzenia działu !