TRAGICZNY PIERWSZY KWARTAŁ 2015 ROKU NA DROGACH OKRĘGU ZIELONOGÓRSKIEGO

Dodano: 2015-04-14

Kwestia bezpieczeństwa na drogach okręgu zielonogórskiego była już wielokrotnie poruszana przez tut. prokuraturę i Policję. Z danych policyjnych wynika jednak, że apele o ostrożność nie przynoszą wystarczających rezultatów, a kwestie bezpieczeństwa na drogach muszą być stale objęte szczególną uwagą i troską. W I kwartale 2015 roku w okręgu zielonogórskim, tj. w 7 powiatach województwa lubuskiego, odnotowano 87 wypadków drogowych, w których 14 osób poniosło śmierć, a 102 doznało obrażeń ciała. Odnotowano również 1354 kolizje drogowe.

W porównaniu do analogicznego okresu 2014 roku liczba wypadków wzrosła o 17, zwiększyła się również ilość kolizji drogowych - o 56, a liczba ofiar śmiertelnych - o 1 osobę. Sprawia to, że drogi naszego okręgu, a nawet województwa, są bardziej niebezpieczne niż w ubiegłym roku.

Najwięcej wypadków miało miejsce na terenie działalności KMP w Zielonej Górze (43 wypadki), ich ilość w stosunku do 2014 roku zwiększyła się aż o 19. Generalnie należy zwrócić uwagę, że jedynie w powiatach żarskim i krośnieńskim odnotowano zmniejszenie liczby wypadków w stosunku do tego samego okresu 2014 roku.

W pierwszym kwartale 2015 roku odnotowano taką samą liczbę wypadków ze skutkiem śmiertelnym, tj. 13, jak w tym samym okresie 2014 roku. Zginęło w nich jednak 14 osób.
Najtragiczniejszy na drogach okręgu zielonogórskiego był marzec. W tym miesiącu odnotowano 7 wypadków ze skutkiem śmiertelnym - w których zginęło 8 osób. W pierwszych dwóch miesiącach 2015 roku na naszych drogach śmierć poniosło 6 osób.

Do znacznego wzrostu liczby najtragiczniejszych w skutkach wypadków doszło w powiecie żagańskim - odnotowano ich bowiem o 5 więcej niż 2014 roku. Rozmiar tragedii potęguje fakt, że tylko w ciągu kolejnych 8 dni w połowie marca na terenie tego powiatu doszło do 3 wypadków śmiertelnych, w których zginęły 4 osoby.

W artykule "30-letni pasażer samochodu osobowego zginął po jego zderzeniu z autem ciężarowym" informowaliśmy o wypadku komunikacyjnym ze skutkiem śmiertelnym, do którego doszło 12.03.2015 r. na drodze wojewódzkiej nr 18. W zdarzeniu uczestniczyły: samochód osobowy Ford Fiesta i samochód ciężarowy wraz z naczepą. W wypadku śmierć poniósł 30-letni pasażer samochodu osobowego.

Do kolejnego tragicznego wypadku doszło 15.03.2015 r. na drodze nr 295 trasa Gorzupia-Nowogród Bobrzański. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że kierujący samochodem marki VW Golf mieszkaniec Szczecina, jadąc z Gorzupi w kierunku Nowogrodu Bobrzańskiego, na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na przeciwległy pas drogi i doprowadził do zderzenia z jadącym z naprzeciwka samochodem osobowym marki Audi A3. W wyniku tego zderzenia małoletnia (7 lat) pasażerka samochodu marki VW Golf poniosła śmierć na miejscu, natomiast siedząca obok niej 32-letnia kobieta, doznała ciężkich obrażeń ciała, w wyniku których zmarła w Szpitalu w Zielonej Górze.

Trzeci z serii tragicznych w skutkach zdarzeń na drodze miał miejsce w dniu 20.03.2015 r. Na podstawie wstępnych czynności przeprowadzonych na miejscu zdarzenia przypuszcza się, że 61-letni mężczyzna kierujący pojazdem marki Hyundai z niewiadomych dotychczas przyczyn na prostym odcinku drogi nr 18, przy dobrych warunkach atmosferycznych, zjechał z dużą prędkością na pobocze, rozerwał pojazdem siatkę ogrodzeniową i następnie uderzył w rosnące przydrożne drzewa. Mężczyzna zmarł na skutek odniesionych obrażeń.

Większość wypadków ze skutkiem śmiertelnym to efekt brawury kierowców. Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe wyprzedzanie, czy wtargnięcie na jezdnię, to przyczyny tych tragicznych zdarzeń.

Wciąż niepokoi ilość kierujących pod wpływem alkoholu lub po użyciu alkoholu. Mimo kontroli i powszechnej dezaprobaty dla kierujących "na podwójnym gazie" i pod wpływem narkotyków, tylko w I kwartale zatrzymano 495 takich kierowców.
Przypomnijmy, że kierowanie pojazdami mechanicznymi pod wpływem alkoholu (powyżej 0,5 promila) lub po użyciu alkoholu (poniżej 0,2 promila) jest zabronione.

Należy zauważyć, że nietrzeźwi (piesi i kierowcy) spowodowali w I kwartale 5 wypadków drogowych i 15 kolizji.

Prokurator Okręgowy i podlegli mu prokuratorzy konsekwentnie realizują surową politykę karną wobec wszystkich użytkowników dróg publicznych, którzy pod wpływem alkoholu lub narkotyków siadają do swoich pojazdów niosąc śmierć, kalectwo, którzy stanowią zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego./APa


Zobacz także:
- w Zagadnieniach problemowych - Bezpieczeństwo na drogach