MAJÓWKA NA DRODZE BEZ OFIAR ŚMIERTELNYCH, ALE ZAKRAPIANA ALKOHOLEM

Dodano: 2013-05-06

Tegoroczny niezwykle długi majowy weekend był okresem, w którym podobnie jak w latach ubiegłych nad bezpieczeństwem podróżujących po polskich drogach czuwali funkcjonariusze Policji i Straży Granicznej oraz Transportu Ruchu Drogowego. Także funkcjonariusze lubuskiej policji poddawali kierujących wzmożonym kontrolom.

Efektem tych działań było ujawnienie w dniach od 26 kwietnia do 5 maja 2013 roku na drogach okręgu zielonogórskiego 120 kierujących pod wpływem alkoholu. To ilość, która nadal niepokoi, pomimo rzeczywistego zwiększenia świadomości społeczeństwa dot. problemu kierowania na tzw. "podwójnym gazie".  

Najwięcej kierowców znajdujących się pod wpływem alkoholu ujawniła zielonogórska Policja - 36, 24 Policja z Żar. 16 pijanych kierowców ujawniła Policja w Żaganiu i w Świebodzinie.  

W ciągu minionych 10 dni na drogach okręgu zielonogórskiego nie odnotowano żadnego zdarzenia ze skutkiem śmiertelnym. Z tego powodu wszyscy powinni się cieszyć. Policyjne dane wskazują jednak, że w tym czasie miało miejsce 7 wypadków drogowych. Wstępne ustalenia sugerują, że przyczyną tych zdarzeń była brawura kierujących./tabela/  

W dniu 26 kwietnia 2013 r. około godziny 6.30 w Świebodzinie, 32-letni kierujący samochodem dostawczym VW Transporter wyjeżdżając z drogi osiedlowej nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu jadącemu prawidłowo rowerem 84-letniego mężczyzny doprowadzając do jego potrącenia.

Do kolejnego niebezpiecznego zdarzenia - zderzenia kierujących rowerami - doszło w dniu 27 kwietnia 2013 r. o godz. 10:00 w miejscowości Łęknica. W chwili obecnej jednej z uczestniczących w wypadku mężczyzn - 63-latek - przebywa w Szpitalu w Żarach z obrażeniami w postaci złamania oczodołu, dwóch kości jarzmowych, kości czołowej, krwiakiem w płacie skroniowym i odmą w głowie.  

Tego samego dnia około godz. 20.30 pomiędzy miejscowościami Wilenko - Szczaniec, 22-letni kierujący motocyklem nieustalonej marki z przyczepą, w wyniku nadmiernej prędkości, nie opanował pojazdu doprowadzając do jego wywrócenia. W wyniku zdarzenia obrażeń ciała w postaci wieloodłamowego złamania przedniego dołu czaszki doznała przewożona przyczepką 21-letnia kobieta.

To wybrane zdarzenia, które wydarzyły się w czasie mijającego długiego weekendu. Sprzyjająca podróżom pogoda coraz częściej powoduje, że z dróg publicznych korzystają inni niż piesi i kierujący samochodami uczestnicy ruchu. Zwiększona ilość rowerzystów i motocyklistów - często niedoświadczonych - powoduje, że w okresie wiosenno-letnim to kierujący tymi pojazdami doznają najbardziej dotkliwych obrażeń.  

Zaniepokojony zbliżającym się czasem wakacyjnym, a w związku z tym okresem zwiększonej mobilności mieszkańców okręgu zielonogórskiego, Prokurator Okręgowy w Zielonej Górze ponownie apeluje do wszystkich uczestników ruchu drogowego o rozwagę, a przede wszystkim o zachowanie trzeźwości. Konsekwentnie kontynuowana polityka karna przez prokuraturę, przy współpracy z policją i innymi służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo na drogach wobec nietrzeźwych kierowców przynosi wymierne korzyści - brak ofiar śmiertelnych.

Dla naszego wspólnego dobra, dla bezpieczeństwa naszych bliskich i nas samych warto być trzeźwym i świadomym konsekwencji podejmowanych działań uczestnikiem ruchu drogowego.

Zobacz także inne artykuły dot. bezpieczeństwa na drogach okręgu zielonogórskiego:
- PRZEDŚWIĄTECZNY APEL PROKURATURY O ROZWAGĘ NA DROGACH
- ALARM NA LUBUSKICH DROGACH
- CZARNA SERIA NA DROGACH OKRĘGU ZIELONOGÓRSKIEGO
- KRUCJATA ZIELONOGÓRSKIEJ PROKURATURY I POLICJI DOT. BEZPIECZEŃSTWA NA DROGACH SKUTECZNA
- POLICYJNE "RĘKAWY" - OGRANICZENIEM WOLNOŚCI CZY NARZĘDZIEM REALIZACJI PRAW I WOLNOŚCI OBYWATELI?
- TANKUJĄ I JADĄ - JUŻ 1.475 PIJANYCH KIEROWCÓW ZATRZYMANYCH, ALE POD PRĄD TENDENCJOM OGÓLNOPOLSKIM