DŁUGI MAJOWY WEEKEND - BEZPIECZNY

Dodano: 2013-06-04

Za nami kolejny bezpieczny długi weekend. Lubuscy policjanci od 29 maja do 2 czerwca prowadzili wzmożone działania prewencyjne na drogach całego województwa. Ich efektem było zatrzymanie w tym okresie, tylko na terenie funkcjonowania prokuratur okręgu zielonogórskiego, 56 kierujących pod wpływem alkoholu.  

Z komunikatów Komendy Głównej Policji w Warszawie wynika, że w czasie minionego "długiego weekendu" w 458 wypadkach zginęło 49 osób, a 598 odniosło obrażenia ciała, zatrzymano 2295 kierujących pod wpływem alkoholu.

Tymczasem na drogach okręgu zielonogórskiego miało miejsce 6 wypadków drogowych, w których obrażenia odniosło 7 osób. Mając na względzie ogólnopolskie sygnały, takie podsumowanie minionego okresu na naszych drogach należy uznać za zadowalające, tym bardziej, iż nie odnotowano żadnego wypadku ze skutkiem śmiertelnym! Nie oznacza to jednak, że nie było żadnych zdarzeń drogowych i wypadków.

W dniu 30 maja na drodze K-3 na obwodnicy Świebodzina, 54-letnia kobieta kierująca samochodem osobowym marki VW Sharan wpadła w poślizg, zjechała na prawe pobocze i dachowała. W wyniku zdarzenia doznała obrażeń ciała w postaci ogólnych potłuczeń.

Do kolejnego zdarzenia doszło w dniu 31 maja na ścieżce rowerowej w Nowej Soli. 83-letni rowerzysta nie ustąpił pierwszeństwa innemu rowerzyście, doprowadzając do zderzenia. Mężczyzna doznał obrażeń ciała w postaci złamania nogi i ogólnych potłuczeń.

Tego samego dnia o godzinie 20.00 w miejscowości Przytok, kierujący samochodem marki Ford Tranzit, podczas wykonywania manewru cofania, potrącił pieszego.

Do następnego zdarzenia doszło w dniu 1 czerwca w Sulechowie. Kierujący motocyklem marki Honda CBR najechał na tył, jadącego w tym samym kierunku, 31-letniego kierującego motocyklem Honda CBR 954.W wyniku zdarzenia 31-latek doznał złamania kości piszczelowej i strzałkowej prawej nogi.

W dniu 2 czerwca miały miejsce dwa zdarzenia. Pierwsze w Gubinie na parkingu supermarketu. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że kierujący samochodem osobowym marki VW Sharan, w trakcie manewru skrętu na parking, nie zachował należytych środków ostrożności i doprowadził do czołowego zderzenia z kierującym motorowerem marki Romet, 17-letnim mężczyzną. W wyniku zdarzenia kierujący motorowerem doznał złamania kości piszczelowej nogi prawej i został przewieziony do Szpitala.

Następnie, w rejonie m. Miodnica, na drodze W-295, kierująca samochodem osobowym marki Mitsubishi Galant 21-letnia kobieta, na łuku drogi nie dostosowała prędkości pojazdu do panujących warunków na drodze, w wyniku czego zjechała na przeciwległy pas ruchu doprowadzając do czołowego zderzenia z nadjeżdżającym z przeciwka samochodem osobowym marki Nissan Primera. W wyniku zdarzenia kierujący samochodem marki Nissan doznał pęknięcia rzepki kolana, a jego 63-letnia pasażerka złamania trzech kości śródstopia.

Informacje podsumowujące dwa ostatnie długie weekendy odzwierciedlają wysoki poziom bezpieczeństwa na drogach okręgu zielonogórskiego. W ciągu 5 miesięcy 2013 roku, tj. od stycznia do czerwca zginęło 14 osób. To blisko o połowę mniej niż w tym samym okresie w 2012 roku, gdyż w tym samym okresie ubiegłego roku zginęło 27 osób!. Odmiennie jednak przedstawia się ilość osób, które odniosły obrażenia na skutek wypadków drogowych - nastąpił ich zdecydowany wzrost. W 2012 roku było ich 167, natomiast w 2013 roku - 208. Najwięcej zdarzeń i rannych odnotowano na drogach rejonu zielonogórskiego, świebodzińskiego oraz nowosolskiego /tabela/.

Mimo otwarcia kolejnego odcinka S3 oraz odcinka autostrady wciąż dochodzi do wielu zdarzeń drogowych. Coraz częściej, co jest tendencją okresu wiosenno-letniego, dochodzi do wypadków z udziałem pieszych, rowerzystów czy motocyklistów.

Wciąż także niepokoi zbyt duża ilość nietrzeźwych kierujących na drogach okręgu zielonogórskiego (56 w ciągu 6 dni). Warto jednak podkreślić, że gęste policyjne sito, do którego wpadali nietrzeźwi kierowcy spowodowało, iż żaden z opisanych wypadków nie miał przyczyny w alkoholu.

Dla naszego wspólnego dobra, dla bezpieczeństwa naszych bliskich i nas samych warto zachować rozwagę na drodze - warto być trzeźwym i świadomym konsekwencji podejmowanych działań uczestnikiem ruchu drogowego.


Zobacz także:
Majówka na drodze bez ofiar śmiertelnych, ale zakrapiana alkoholem