Bezpieczeństwo na drogach

 • TRAGICZNY BILANS WAKACYJNYCH PODRÓŻY – APEL PROKURATORA OKRĘGOWEGO

  Dodano: 2015-08-12

  Okres wakacyjny to czas wzmożonego ruchu na drogach. Charakterystyczne położenie województwa lubuskiego na skrzyżowaniu najbardziej obleganych szlaków komunikacyjnych z północy na południe (S3) i ze wschodu na zachód (A 2 i A 18) sprawia, że kwestie związane z bezpieczeństwem na drogach zawsze muszą być dla wszystkich odpowiedzialnych za to bezpieczeństwo priorytetowe. Równolegle do wspomnianych autostrad i dróg szybkiego ruchu przez okręg zielonogórski przebiegają odcinki drogi krajowej DK12, DK 32 czy DK 27, drogi wojewódzkie o dużym natężeniu ruchu szczególnie w okresie letnim. Niektóre z fragmentów tych dróg zostały przez ich użytkowników i media nazwane "drogami śmierci". Nie bez przyczyny.

 • TRAGICZNY PIERWSZY KWARTAŁ 2015 ROKU NA DROGACH OKRĘGU ZIELONOGÓRSKIEGO

  Dodano: 2015-04-14

  Kwestia bezpieczeństwa na drogach okręgu zielonogórskiego była już wielokrotnie poruszana przez tut. prokuraturę i Policję. Z danych policyjnych wynika jednak, że apele o ostrożność nie przynoszą wystarczających rezultatów, a kwestie bezpieczeństwa na drogach muszą być stale objęte szczególną uwagą i troską. W I kwartale 2015 roku w okręgu zielonogórskim, tj. w 7 powiatach województwa lubuskiego, odnotowano 87 wypadków drogowych, w których 14 osób poniosło śmierć, a 102 doznało obrażeń ciała. Odnotowano również 1354 kolizje drogowe.

 • WSZYSCY MUSIMY DBAĆ O BEZPIECZEŃSTWO NA DROGACH – APEL O OSTROŻNOŚĆ

  Dodano: 2014-12-04

  Przyzwyczajamy się pomału do sukcesywnie organizowanych przez policję na naszym terenie tzw. poranków trzeźwości. Czasami jesteśmy źli, bo albo zaspaliśmy i teraz jadąc próbujemy nadgonić czas, lub też zwyczajnie... nie lubimy być kontrolowani. Uczciwie jednak przyznajemy, że te akcje są potrzebne. Oczywiście policja nie wyłapie wszystkich na tzw. "podwójnym gazie". Jest jednak szansa, że przynajmniej upora się z tymi, którzy nie trzeźwieją już od rana...

 • 16 OFIAR ŚMIERTELNYCH NA DROGACH POWIATU ZIELONOGÓRSKIEGO - "WINNA" NIE TYLKO DROGA S3

  Dodano: 2014-09-03

  Zielona Góra. Prokuratorzy z troską przyglądają się wydarzeniom jakie w tym roku mają miejsce na drogach w powiecie zielonogórskim. Okrzyknięta przez media "drogą śmierci", droga k-27 (na odcinku Zielona Góra - Nowogród Bobrzański) nie zbiera już takiego żniwa jak jeszcze kilka lat temu, gdy rocznie dochodziło tam nawet do 10 wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Pomogły apele Policji i Prokuratury, kampanie medialne, reorganizacja infrastruktury drogowej. Wciąż nie jest jednak bezpiecznie na drogach powiatu zielonogórskiego. Aktualnie najniebezpieczniejszą drogą jest S3. To tu w ostatnim czasie dochodziło do wielu wypadków - także śmiertelnych. Sytuację może polepszyć planowana na 2016/2017 rok inwestycja zmodernizowania - wybudowania kolejnego pasa tej drogi.

 • TRAGICZNY MAJOWY WEEKEND

  Dodano: 2014-05-06

  Okręg zielonogórski. Corocznie w czasie długiego majowego weekendu na drogach obserwujemy zwiększony ruch pojazdów. Konsekwencją wzmożonej mobilności jest także większa ilość wypadków drogowych. Corocznie za pomocą dostępnych środków przekazu: stron internetowych, mediów lokalnych Prokuratura wraz z Policją ostrzegają przed brawurą, bo życie ludzkie jest zbyt cenne, aby je narażać.

  To był tragiczny weekend na drogach okręgu zielonogórskiego.

  Niestety, co roku w tym okresie śmierć zbiera żniwo na drogach. W tym czasie na drogach okręgu zielonogórskiego doszło do 4 wypadków drogowych (3 w powiecie żarskim i 1 w krośnieńskim), w których śmierć poniosły 3 osoby, a 7 zostało rannych.

 • 2 ŚMIERTELNE WYPADKI W PIERWSZE DNI LISTOPADA

  Dodano: 2013-11-04

  Okręg zielonogórski. Od 1 do 3 listopada na drogach okręgu zielonogórskiego miało miejsce 6 zdarzeń zakwalifikowanych jako wypadki drogowe, w tym 2 ze skutkiem śmiertelnym. Głównej przyczyny tych zdarzeń upatruje się w brawurze kierujących: w niezachowaniu należytej ostrożności i niedostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze.

 • PODSUMOWANIE STANU BEZPIECZEŃSTWA NA DROGACH OKRĘGU ZIELONOGÓRSKIEGO W PIERWSZYM PÓŁROCZU 2013 ROKU

  Dodano: 2013-07-10

  Okręg zielonogórski. Prokuratorzy oraz funkcjonariusze policji podsumowali swoją pracę w pierwszym półroczu 2013 roku oceniając jednocześnie stan bezpieczeństwa w województwie lubuskim, w tym m.in. stan bezpieczeństwa na lubuskich drogach. To niezwykle ważne podsumowanie z uwagi na trwający obecnie okres wakacyjny, czyli czas wzmożonej mobilności mieszkańców naszego województwa.  
  W czasie narady Lubuskiego Garnizonu Policji w Gorzowie Wielkopolskim, w którym uczestniczyli m.in. Komendant Główny Policji Marek Działoszyński, Komendant Wojewódzki Ryszard Wiśniewski oraz Prokurator Okręgowy w Zielonej Górze Alfred Staszak wskazano, że drogi województwa lubuskiego stały się bardziej bezpieczne. Stanowi o tym przede wszystkim zmniejszona o połowę, w stosunku do tego samego okresu w 2012 roku, ilość wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

 • NIE ZAPRASZAJMY ZŁODZIEI DO SWOICH DOMÓW

  Dodano: 2013-07-08

  Zielona Góra - okręg zielonogórski. Prokuratura stoi na straży praworządności i czuwa nad ściganiem przestępstw. W ramach ustawowych kompetencji prokuratorzy dokonują bieżącej analizy negatywnych społecznie zjawisk związanych z różnymi rodzajami przestępczości. Nauczeni doświadczeniem płynącym z lat praktyki prokuratorzy i funkcjonariusze Policji wskazują charakterystyczne dla danego okresu w roku kalendarzowym rodzaje popełnianych przestępstw. Specyfika rozpoczynającego się okresu wakacyjnego charakteryzuje się przede wszystkim zwiększoną liczbą przestępstw przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji - co związane jest ze zwiększonym ruchem i masowymi wyjazdami na urlop - oraz przestępstw włamań do domów i mieszkań.

 • DŁUGI MAJOWY WEEKEND - BEZPIECZNY

  Dodano: 2013-06-04

  Za nami kolejny bezpieczny długi weekend. Lubuscy policjanci od 29 maja do 2 czerwca prowadzili wzmożone działania prewencyjne na drogach całego województwa. Ich efektem było zatrzymanie w tym okresie, tylko na terenie funkcjonowania prokuratur okręgu zielonogórskiego, 56 kierujących pod wpływem alkoholu.

 • MAJÓWKA NA DRODZE BEZ OFIAR ŚMIERTELNYCH, ALE ZAKRAPIANA ALKOHOLEM

  Dodano: 2013-05-06

  Tegoroczny niezwykle długi majowy weekend był okresem, w którym podobnie jak w latach ubiegłych nad bezpieczeństwem podróżujących po polskich drogach czuwali funkcjonariusze Policji i Straży Granicznej oraz Transportu Ruchu Drogowego. Także funkcjonariusze lubuskiej policji poddawali kierujących wzmożonym kontrolom.