ŚLEDZTWO W SPRAWIE KRADZIEŻY LUKSUSOWYCH SAMOCHODÓW NA TERENIE NIEMIEC , POLSKI i AUSTRII – 39 OSÓB ZATRZYMANYCH

Dodano: 2019-10-07

Zielona Góra. Prokuratorzy Wydziału Śledczego Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze  wspólnie z funkcjonariuszami Zarządu CBŚP w Gorzowie Wlkp. - Wydziału CBŚP w Zielonej Górze prowadzą zakrojone na szeroką skalę - wszczęte 19.10.2017 roku śledztwo, w wyniku którego doszło do rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się kradzieżami luksusowych samochodów na terenie Polski, Niemiec i Austrii.
Z uwagi na międzynarodowy charakter sprawy polscy funkcjonariusze współpracowali z policją niemiecką, w tym głównie aglomeracji berlińskiej.

W toku prowadzonego śledztwa doprowadzono do zatrzymania 39 podejrzanych.
28 podejrzanym z tej liczby prokurator przedstawił zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a jednej z nich zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą.
W ramach ostatnio przeprowadzonej, we wrześniu br.  akcji funkcjonariusze CBŚP zatrzymali 5 osób, którym przedstawiono zarzuty udziału w paserstwie i działaniach ukierunkowanych na wyłudzanie odszkodowań komunikacyjnych.
Łączna wartość skradzionych pojazdów to ponad 3 mln zł., przy czym do sprawy zabezpieczono mienie podejrzanych wartości 430 tys. zł.
 
Zatrzymani obecnie członkowie zorganizowanej grupy przestępczej działali w latach 2008 - 2019. Zatrzymanie ich stało się możliwe głównie w wyniku podjętej skutecznej współpracy polskich śledczych z policją niemiecką. W lipcu 2018 roku podpisano porozumienie pomiędzy Komendantem Głównym Policji i Prezydentem Policji w Berlinie, na mocy którego powołano wspólną, specjalną grupę operacyjno - śledczą. W jej skład, po stronie niemieckiej, weszli funkcjonariusze Krajowego Urzędu Kryminalnego w Berlinie, zwalczający przestępczość samochodową, natomiast z ramienia Polski, czynności wykonywali policjanci CBŚP z Wydziału w Zielonej Górze Zarządu w Gorzowie Wlkp.
 
Jak wynika z dotychczasowych ustaleń śledztwa, łupem gangu padały głównie samochody znanych zachodnich marek, w tym takich jak audi, mercedes, bmw oraz volvo.
W toku śledztwa policjanci przejęli pojazdy w całości pochodzące z przestępstwa, w tym m.in. mercedes - benz klasy G, o wartości około pół mln złotych. Zabezpieczyli także części samochodowe, w tym między innymi ponad 170 silników samochodowych od pojazdów różnych marek.
 
Jak zaznaczono na wstępie, w prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Zielonej Górze śledztwie zatrzymano łącznie 39 podejrzanych, którym przedstawiono łącznie ponad 180 zarzutów, w tym - zarzuty kradzieży z włamaniami do pojazdów - art. 279 par 1 kk zagrożonych karą pozbawienia wolności do lat 10, paserstwa skradzionych samochodów - art. 291 par 1 kk zagrożonych karą pozbawienia wolności do lat 5,wyłudzanie odszkodowań komunikacyjnych - art 286 par 1 kk zagrożonych karą pozbawienia wolności do lat 8 i innych.
 
28 podejrzanym prokurator dodatkowo przedstawił zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej - art. 258 par 1 kk zagrożonych karą pozbawienia wolności do lat 5,
Jednemu z zatrzymanych podejrzanych prokurator zarzucił  kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą - art. 258 par 3 kk zagrożonego karą pozbawienia wolności do  lat 10.
W toku śledztwa na wniosek prokuratora sąd wobec 9 podejrzanych zastosował areszty tymczasowe, a wobec pozostałych środki zapobiegawcze o charakterze nie izolacyjnym, w tym poręczenia majątkowe w kwotach od 5 do 50 tys zł, dozory policyjne i zakazy opuszczania kraju.
Śledztwo w toku.