ZOSTALIŚMY STRONĄ ROKU 2009

Dodano: 2009-03-27

Zielona Góra - Warszawa. Zdarzyło się coś zupełnie wyjątkowego. Strona internetowa zielonogórskich prokuratur okazała się najlepszą spośród wszystkich stron administracji publicznej i zwyciężyła w pierwszej edycji ogólnopolskiego konkursu "Strona Internetowa Bez Barier". Wyniki składającego się z trzech etapów konkursu ogłoszono w dniu 26 marca 2009 r. w Warszawie.

Konkurs "Strona Internetowa "Bez barier" zorganizowany został pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich oraz patronatem Polskiego Związku Niewidomych i Polskiego Związek Głuchych w ramach projektu "WIDZIALNI". Jego celem było wyłonienie strony internetowej o najlepszym poziomie dostępności dla osób niewidomych, niedowidzących oraz głuchych. Poza ekspercką analizą różnych elementów mających wpływ na dostępność serwisów oceniano takie parametry stron, jak: ich ergonomia, dostępność zawartych informacji, czytelność menu, czytelność nagłówków oraz prawidłowość opisów w tekstach alternatywnych linków i grafiki.

Konkurs zorganizowano dla stron komercyjnych oraz odrębnie dla stron administracji publicznej. W tej drugiej kategorii uczestniczyły ministerstwa, urzędy miast, urzędy wojewódzkie, starostwa, a także instytucje użyteczności publicznej, w tym uczelnie wyższe, szkoły, placówki naukowo-badawcze itp. Do rywalizacji o miano "Strony Roku" przystąpiły m.in. ZUS, Narodowy Fundusz Zdrowia, Sąd Najwyższy, MSWiA, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Politechnika Łódzka, Urząd Miasta Poznania czy Kuratorium Oświaty w Kielcach.

Do III etapu konkursowych zmagań zakwalifikowano po 10 stron w każdej z kategorii. Na tym etapie decydujące zdanie należało już tylko do audytorów Polskiego Związku Niewidomych i Polskiego Związek Głuchych. To właśnie oni uznali, że stroną, która nie tylko spełnia formalne standardy dostępności, ale przede wszystkim jest najbardziej wartościowa poznawczo, czytelna, funkcjonalna i przyjazna czytelnikom jest właśnie strona internetowa Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze.

Nie ukrywam, że to wyróżnienie bardzo nas ucieszyło. Wpisuje się ono bowiem bardzo dobrze w misję Portalu, którego twórcy i realizatorzy od samego początku postawili sobie za cel redagowanie strony, która byłaby ciekawa treściowo, atrakcyjna pod względem graficznym, ale też zrozumiała przez wszystkich odwiedzających. Dlatego komunikaty zawsze staramy się pisać nie hermetycznym językiem paragrafów, ale językiem przystępnym dla wszystkich ludzi, nikogo z grona odbiorców, także osób niepełnosprawnych nie wykluczając.

Z odniesionego sukcesu cieszymy się tym bardziej, że strona prokuratur zielonogórskich redagowana jest przez pracujący społecznie zespół pasjonatów. W przeciwieństwie do wielu innych instytucji publicznych nie mamy wydziałów prasowych czy innych rozbudowanych etatowo struktur organizacyjnych, których zasadniczym lub jedynym zadaniem jest prowadzenie polityki medialnej. Nasz profesjonalizm przejawia się tylko w treści i formie informacji publikowanych na stronie.

Tytuł "Strony Roku" uzyskany w pierwszej edycji ogólnopolskiego konkursu "Strona Internetowa Bez Barier" jest przede wszystkim świętem Redakcji pracującej pod kierownictwem Redaktora Naczelnego - Pani Joanny Częstochowskiej. To na jej ręce i za jej pośrednictwem pragnę w imieniu Kierownictwa Prokuratury Okręgowej przekazać serdeczne gratulacje oraz podziękowania. Dziękuję całemu zespołowi redakcyjnemu, w tym szczególnie Pani Alicji Płotała i Panu Markowi Lepakowi. To ich inicjatywa, kreatywność i mobilność sprawiają, że niemal każdego dnia na portalu pojawiają się nowe wiadomości.

Bardzo pragnę podziękować też rzecznikowi prasowemu Panu Kazimierzowi Rubaszewskiemu za troskę o poprawność merytoryczną komunikatów i ich aspekty formalno-prawne. Bardzo dziękuję Naczelnikom Wydziałów i Prokuratorom Rejonowym, a także pozostałym prokuratorom i urzędnikom przekazującym wartościowe materiały do wykorzystania na stronie.

W dobie powszechnie wypowiadanych zarzutów pod adresem naszego urzędu, także zarzutów o rzekomej niedostępności informacji o pracy prokuratur i treści obowiązującego prawa, zwycięstwo w ogólnopolskim konkursie poświęconym jakości i dostępności strony ma wymowę szczególną. Nie od rzeczy będzie uwaga, że ogłoszono je niemal w przeddzień zarejestrowania przez licznik 3-milioniowych odwiedzin.

Podziękowania oraz gratulacje należą się także PHU ELKA - Systemy Informatyczne z Wilkanowa, która odpowiada za aspekty techniczne i funkcjonalne oraz bezpieczeństwo naszego portalu już od dłuższego czasu, ale stronę internetową dostosowywała do standardów osób niepełnosprawnych w roku 2008 po raz pierwszy. Nie da się zaprzeczyć - debiut znakomity.

Redakcji życzę nieustającej inspiracji do nowych poszukiwań, wielu wiernych czytelników, listów potwierdzających, że lektura strony nie daje poczucia straconego czasu i kolejnych dowodów uznania,

Jan WOJTASIK, prokurator okręgowy

napisali o nas:

- na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości aktualności z dnia 27.03.2009 r.
- na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich
- na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich
- na stronie Gazetypraca.pl sewisie Gazety Wyborczej
- na stronie Gazety Lubuskiej
- na stronie Radia Zachód
- na stronie Widzialni.eu portalu oceniajacym dostępność stron internetowych
- na stronie niepełnosprawni.pl portalu dla osób z niepełnosprawnością
- na stronie zpchr.pl serwisie dla pracodawców osób niepełnosprawnych
- na stronie epr.pl wortalu public relations i komunikacji marketingowej
- na stronie di.com.pl dzienniku internautów
- na stronie webinside.pl portalu technologi www
- na stronie senior.pl serwisu dla osób starszych narażonych na wykluczenie cyfrowe
- na stronie firmy "Elka" wykonawcy projektu
- na stronie konkursu "Strona internetowa bez barier 2009 r."


multimedia:
- Wręczenie nagród - prok. K. Szeska, J. Częstochowska "Strona internetowa bez barier 2009r. "
- audycja w Radiu Zachód - prok. K. Rubaszewski, J. Częstochowska- Prokuratorska strona hitem internetu