Znamię prądu
Dodano: 2008-12-10
W typowej sytuacji znamię jest twarde i suche, a dookoła otaczają je wyraźniejsze, nieco wyniosłe brzegi. Stopień i rodzaj uszkodzeń skóry spowodowane jej kontaktem z przewodnikiem prądu mogą być jednak bardzo zróżnicowane. Od zmian zupełnie gołym okiem niewidocznych, poprzez powierzchowne osmalenie i przebarwienie, uszkodzenia znacznie głębsze, aż do zwęglenia w głębokich warstwach. Zdarza się, że w obrazie znamienia pojawia się przebarwienie charakterystyczne dla rodzaju przewodnika prądu, np. zielonawe w przypadku miedzi. Nie spotyka się natomiast zmian typowych dla miejscowego działania wysokiej temperatury, w tym pęcherzy oparzelinowych.
Szczególną postacią znamienia prądu są ślady działania obezwładniająco-paraliżującej broni elektrycznej. Broń ta może występować pod różnymi postaciami - pałek, pistoletów czy latarek. W zależności od rozwiązań technicznych mechanizm działania tej broni różni się od siebie. Pałka czy latarka wymagają bezpośredniej bliskości rażącego z ciałem rażonego, natomiast elektrody pistoletu w postaci mini harpunów mogą być wystrzeliwane na pewną odległość. Broń elektryczna z zasady także pozostawia ślady na skórze w postaci znamion, nawet poprzez odzież i ślady te mogą w razie konieczności potwierdzić wersję użycia broni tego rodzaju, a nawet pozwalają na jej grupową identyfikację [więcej na ten temat patrz: J. Kasprzak, J. Witowski, Pistolet elektryczny "Nova XL-5000" - parametry użytkowe i problematyka kryminalistyczna, Problemy Kryminalistyki z 1991r. nr 191-2].
Skutki rażenia prądu elektrycznego nie zawsze muszą być śmiertelne. Na jego działanie, w tym obraz śladów miejscowych wpływ ma nawet obecność tzw. stanu pogotowia, czyli świadomego nastawienia się na ryzyko porażenia. Podobne znaczenie może mieć rodzaj wykonywanego zajęcia. Zawodowi elektrycy z zasady lepiej tolerują prąd niż osoby nie mające z prądem żadnych doświadczeń. Z kolei zdarzają się też porażenia śmiertelne w przypadku rażenia bronią elektryczną, chociaż konstruowana jest ona z myślą skutkach znacznie bardziej ograniczonych.
Dlatego też w każdym śledztwie, niezależnie czy doszło do śmierci czy też ofiara przeżyła, potwierdzenie wersji porażenia prądem wymaga przeprowadzenia bardzo dokładnych oględzin ciała w celu odszukania wszelkich zmian mogących stanowić znamię prądowe. Ślady takie, poza opisaniem w protokole, należy fotografować z użyciem przymiaru, a w przypadku zgonu z miejsc prawdopodobnego kontaktu skóry z przewodnikiem konieczne jest pobranie wycinków do badań mikroskopowych, histochemicznych oraz badań ukierunkowanych na poszukiwanie śladów przenikania jonów metalu w głąb skóry przy pomocy elektronowego mikroskopu skaningowego [EMS].
Znamion prądu nie należy utożsamiać ze skutkami działania energii elektrycznej pochodzącej z wyładowania atmosferycznego, czyli tzw. figurami piorunowymi oraz efektami rażenia łuku elektrycznego, niekiedy bardzo spektakularnymi. W przypadku pioruna, stopienie metalowego przedmiotu noszonego przez ofiarę, może też spowodować efekt w postaci wiernej odbitki tego przedmiotu w skórze. Zjawiska te, podobnie jak sam mechanizm następstw porażenia prądem elektrycznym, zasługują na osobne omówienie. [j.w.]
Menu główne
Nasze strony
Dla pokrzywdzonych
Dla podejrzanych
Inne strony
Licznik odwiedzin: 161027831