ZAWIADOMIENIE DLA OSÓB POKRZYWDZONYCH W SPRAWIE PO II DS. 20.2016 PROKURATURY OKRĘGOWEJ W ZIELONEJ GÓRZE
Dodano: 2019-07-16
Zielona Góra. Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze zawiadamia pokrzywdzonych w sprawie PO II Ds. 20.2016 o tym, że w dniu 16 lipca 2019 roku skierowała do Sądu Okręgowego w Zielonej Górze akt oskarżenia przeciwko Aleksandrowi R. i Joannie S. podejrzanym o to, że jako członkowie zarządu spółki Budownictwo Hydroenergetyka Dychów sp. z o,o z/s w Dychowie, na przestrzeni 2015 roku, mając świadomość faktu, że spółka BHE Dychów stała się niewypłacalna i jej kondycja finansowa nie pozwalała na realizowanie zobowiązań, doprowadzili do niekorzystnego rozporządzenia mieniem kontrahentów spółki poprzez wprowadzenie ich w błąd co do zamiaru i możliwości zapłaty za zakupiony towar lub zamówioną usługę, a nadto działając w celu udaremnienia wykonania dotychczas zapadłych i przyszłych orzeczeń sądowych, uszczuplili zaspokojenie wierzycieli spółki przez to, że zbyli zagrożone zajęciem składniki majątku spółki BHE Dychów tj. o popełnienie przestępstwa z art. 286 § 1 kk w zw. z art. 294 § 1 kk w zw. z art. 12 § 1 kk, 300 § 2 kk i inne.
POUCZENIE POKRZYWDZONEGO
1. Pokrzywdzony aż do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej, może złożyć oświadczenie, że będzie działał w charakterze oskarżyciela posiłkowego (art. 54 § 1 kpk).
2. Pokrzywdzony aż do rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej, może wytoczyć przeciw oskarżonemu powództwo cywilne w celu dochodzenia w postępowaniu karnym roszczeń majątkowych, wynikających bezpośrednio z popełnienia przestępstwa (art. 62 kpk).
3. Zgodnie z art. 107 § 2 kpk za orzeczenie co do roszczeń majątkowych uważa się również orzeczenia nakładające obowiązek naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę oraz nawiązkę orzeczoną na rzecz pokrzywdzonego, jeżeli nadają się one do egzekucji w myśl przepisów kodeksu postępowania cywilnego.
4. Jeżeli nie wytoczono powództwa cywilnego pokrzywdzony, a także prokurator, zgodnie z art. 49a kpk, może aż do zakończenia pierwszego przesłuchania pokrzywdzonego na rozprawie głównej złożyć wniosek, o którym mowa w art. 46 § 1 kodeksu karnego (wniosek o naprawienie wyrządzonej szkody w całości lub części, a także zadośćuczynienia za doznaną krzywdę).
Menu główne
Nasze strony
Dla pokrzywdzonych
Dla podejrzanych
Inne strony
Licznik odwiedzin: 160805962