ZIELONOGÓRSKA PROKURATURA WALCZY Z PRZEMOCĄ DOMOWĄ – KOLEJNYCH DWÓCH PODEJRZANYCH O ZNĘCANIE SIĘ ARESZTOWANYCH
Dodano: 2013-05-16
Zielona Góra. Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze skierował do sądu wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania w stosunku do 42-letniego mężczyzny. Podejrzanemu zarzucono, że okresie od stycznia do 7 maja 2013 r. groził mężowi swojej matki a także jej samej uszkodzeniem ciała lub pozbawieniem życia.
W dniu 8 maja prokurator zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji połączony z zakazem kontaktowania się z pokrzywdzonymi na odległość mniejszą niż 100 metrów.
Jak ustalono, podejrzany pomimo zastosowania środka zapobiegawczego nadal kontaktował się z pokrzywdzonymi, nadal ich nachodził i wszczynał awantury.
W związku z powyższym prokurator podjął decyzję skierowaniu do sądu wniosku o areszt.
Sąd przychylił się do wniosku prokuratora i zastosował wobec podejrzanego areszt na okres 3 miesięcy.
Prokuratura Rejonowa w Zielonej Górze prowadzi również postępowanie wobec 37-letniego mężczyzny, który w okresie od września 2012 roku do 6 grudnia 2012 roku oraz w okresie od marca 2013 roku do 11 maja 2013 roku w Łężycy, znęcał się fizycznie i psychicznie nad swoją żoną, w ten sposób, że wszczynał awantury, w trakcie których znieważał ją słowami powszechnie uznanymi za obelżywe, ośmieszał, krytykował, groził zniszczeniem mienia oraz pozbawieniem życia, uderzał pokrzywdzoną otwartą dłonią oraz pięścią w twarz, wykręcał rękę, kopal w klatkę piersiową, dusił.
W toku prowadzono postępowania przygotowawczego początkowo, 6 kwietnia, zastosowano wobec podejrzanego jedynie środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji, zakazu kontaktowania się z pokrzywdzoną, a także na obowiązku niezwłocznego opuszczenia lokalu, zajmowanego wspólnie z pokrzywdzoną.
Jak ustalono podejrzany regularnie stawiał się na dozór Policji, natomiast nie stosował się do zakazu kontaktowania się z pokrzywdzoną oraz do zastosowanego obowiązku opuszczenia lokalu, dlatego w dniu 12 maja prokurator skierował do sądu wniosek o zastosowanie wobec 37-latka środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.
Przebywanie podejrzanego na wolności w toku postępowania przygotowawczego, w uznaniu prokuratora, rodziło uzasadnione podejrzenie, iż będzie on podejmował czynności, zmierzające do utrudnienia wyjaśnienia okoliczności sprawy, w szczególności poprzez nakłanianie do składania fałszywych zeznań. Dodatkowo zachodzi uzasadniona obawa, że podejrzany, któremu zarzucono popełnienie umyślnego występku, popełni przestępstwo przeciwko życiu lub zdrowiu - zwłaszcza, że popełnieniem takiego przestępstwa groził.
Sąd przychylił się zatem do wniosku prokuratora i w dniu 13 maja zastosował wobec podejrzanego 3-miesięczny areszt.
Warto zauważyć, że prokuratorzy w powyższych sprawach w pierwszej kolejności wydali postanowienia o zastosowaniu wolnościowych środków zapobiegawczych, mających na celu odizolowanie pokrzywdzonego od sprawcy. Z uwagi jednak na postawę podejrzanych i troskę o bezpieczeństwo opkrzywdzonych, należało zastosować izolacyjne środki w postaci tymczasowego aresztowania.
Przypominamy, że za znęcanie się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną, grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, a gdy następstwem takich działań jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12. /jcz/APa
Zobacz także:
- Zagadnienia problemowe: Bezpieczeństwo w rodzinie
- Niebieska Tarcza - Konferencja na temat przemocy w rodzinie
- Echa konferencji "Niebieska Tarcza - Konferencja na temat przemocy w rodzinie"
- Prawa ofiar
Menu główne
Nasze strony
Dla pokrzywdzonych
Dla podejrzanych
Inne strony
Licznik odwiedzin: 160846613