UPRAWIALI KONOPIE W KOMPLEKSIE LEŚNYM
Dodano: 2013-11-19
Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko dwóm mężczyznom w wieku 18 i 23 lat, którzy w okresie od maja 2013 r. do 29 lipca 2013 r. w kompleksie leśnym w pobliżu jednej z miejscowości w gminie Żary, prowadzili uprawę konopi innych niż włókniste, popularnie zwanych marihuaną w ilości 21 krzaków.
Drugiego z mężczyzn prokurator oskarżył również o to, że w okresie od lutego 2013 r. do lipca 2013 r. co najmniej siedmiokrotnie udzielił koledze środka odurzającego w postaci marihuany w ilości łącznej blisko 1 grama.
W toku przeprowadzonego postępowania przekazano, zabezpieczone rośliny, do specjalistycznych badań biegłemu z zakresu przestępczości narkotykowej, który w swojej opinii stwierdził, że zabezpieczona uprawa mogła dostarczyć 1056,18 grama netto suszu konopi, co wystarczyłoby na przygotowanie co najmniej 664 porcji marihuany.
Przesłuchani w charakterze podejrzanych mężczyźni przyznali się do zarzucanych im czynów.
W Prokuraturze Rejonowej w Żarach zarejestrowano 5 spraw, których przedmiotem są przestępstwa z art. 63 ust. 3 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii (uprawia konopie inne niż włókniste, które mogą dostarczyć znacznej ilości narkotyków).
Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat./AP
Czytaj więcej:
- w Ciekawie...nie tylko o prawie:
Narkotyki - karanie, leczenie? - Aspekty normatywne. Nikt rozsądny nie ma chyba wątpliwości, że zawsze lepiej jest zapobiegać niż karać. Podobnie lepiej leczyć niż karać. Te szczytne postulaty niestety nie zawsze są możliwe. Najlepsza profilaktyka nie jest czasem w stanie zabezpieczyć nas przed najgorszym nawet przestępstwem, a kara może w niektórych sytuacjach okazać się jedynym rozsądnym i sprawiedliwym sposobem potraktowania narkomana za popełnione przez niego przestępstwo. Więcej
Ekspert, biegły, znawca... - Biblijny Król Salomon wydawał wyroki bez pomocy ekspertów. Wystarczył mu sprawny umysł i genialna znajomość ludzkiej psychiki. Czy w dzisiejszym świecie zaawansowanych technologii, mnogości skomplikowanych urządzeń technicznych, wzrostu liczby ludności, zależności jednostki od różnych formalnych i nieformalnych struktur społecznych, a przede wszystkim galopującego rozwoju wiedzy naukowej o tych zjawiskach, byłby w stanie równie sprawnie wydawać wyroki, których mówi się, że mają walor salomonowych. Zapewne w niektórych przypadkach tak. W ogromnej większości zapewne nie byłoby to jednak możliwe. Współczesny wymiar sprawiedliwości na całym świecie z pomocy ekspertów korzysta obficie. Więcej
Oraz
- w Zagadnieniach problemowych:
WALKA PROKURATURY Z NARKOBIZNESEM