UDAWAŁ ŻE JEST UCZNIEM, ŻEBY WYŁUDZIĆ OD OJCA ALIMENTY
Dodano: 2013-11-20
Zielona Góra. Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 25-letniemu mężczyźnie. Oskarżony w kwietniu 2013 r. w Zielonej Górze, podczas rozprawy w sądzie w sprawie o uchylenie obowiązku alimentacyjnego swojego ojca, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej posługiwał się podrobionymi zaświadczeniami o kontynuowaniu nauki w jednej z krakowskich szkół policealnych. Mężczyzna tym samym doprowadził do niekorzystnego wypłacenia mu nienależnych świadczeń z funduszu alimentacyjnego w łącznej wysokości 13 500 zł na szkodę Urzędu Miasta Wydział Świadczeń Rodzinnych w Zielonej Górze oraz swojego ojca.
Ustalono, że podobne zaświadczenia oskarżony przedkładał jeszcze w Urzędzie Miasta w Zielonej Górze oraz Krakowie. Prokurator przedstawił mu łącznie 4 zarzuty.
Przesłuchany w charakterze podejrzanego przyznał się do zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśnienia korespondujące z ustalonym stanem faktycznym. W toku postępowania przygotowawczego podejrzany złożył wniosek o wydanie względem niego wyroku bez przeprowadzania rozprawy.
Prokurator wniósł o skazanie oskarżonego na karę łączną 8 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres 2 lat próby, zobowiązanie oskarżonego do naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem.
W przypadku odrzucenia wniosku przez sąd za oszustwo oskarżonemu grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.
W Prokuraturze Rejonowej w Zielonej Górze w 2013 r. zarejestrowano 844 spraw z art. 286 par 1 kk- penalizującego przestępstwo oszustwa /jcz
Zobacz także;
- w Ciekawie..nie tylko o prawie;
- Oszustwo -Jest klasycznym przykładem przestępstwa przeciwko cudzemu mieniu. Jego istotę lepiej oddaje czasem jeszcze używane inne określenie - "oszukańcze wyłudzenie mienia". Słownik języka polskiego PWN definiuje oszustwo jako "świadome wprowadzenie kogoś w błąd lub wyzyskanie czyjegoś błędu dla własnej korzyści". Znamiona ustawowe oszustwa są niemal identyczne. Kodeks karny wyróżnia formę "oszustwa czynnego", a więc aktywnego wprowadzenia ofiary w błąd o określonym stanie rzeczy i "oszustwa biernego", które polega na wykorzystaniu już istniejącego takiego błędnego przekonania. Czytaj więcej...
- Fałszerstwo dokumentu - Słowo "dokument" w rozumieniu powszechnym nie jest jednoznaczne, a dostępne słowniki wymieniają co najmniej jego sposobów rozumienia. Dokumentem w znaczeniu prawnym jest pisemne oświadczenie woli w postaci graficznych znaków słownych opatrzone własnoręcznym podpisem oraz oświadczenie woli złożone w formie elektronicznej, opatrzone podpisem elektronicznym. Ta ostatnia forma oświadczenia woli zyskała status dokumentu od momentu wejścia w życie przepisów ustawy o podpisie elektronicznym. Bardziej tradycyjne definicje dokumentu ograniczają się do stwierdzenia, że dokument to po prostu zapis informacji mających znaczenie prawne. Poniższe uwagi odnoszą się do takiego właśnie sposobu pojmowania dokumentu.
Czytaj dalej...