SPOTKANIE PROKURATORA OKRĘGOWEGO W ZIELONEJ GÓRZE Z WOJEWODĄ LUBUSKIM „BY ZMNIEJSZYĆ LICZBĘ NIETRZEŹWYCH NA LUBUSKICH DROGACH”
Dodano: 2014-01-09
Zielona Góra - Gorzów Wlkp. W dniu 8 stycznia 2014 roku w Gorzowie Wielkopolskim odbyło się spotkanie Wojewody Lubuskiego z Prokuratorem Okręgowym w Zielonej Górze. Głównym jego tematem było bezpieczeństwo na drogach południowej części województwa lubuskiego.
Kampanie informacyjne, docieranie z komunikatem do społeczności lokalnych i jeszcze większa liczba patroli policyjnych to możliwe rozwiązania problemów z dużą liczbą wypadków ze skutkiem śmiertelnym na terenie województwa lubuskiego.
Poprawa bezpieczeństwa w Lubuskiem to wspólny cel wojewody Jerzego Ostroucha i Prokuratora Okręgowego w Zielonej Górze dr Alfreda Staszaka. Potencjalne działania prewencyjne prokurator przedstawił wojewodzie podczas spotkania w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim. Pretekstem do spotkania były między innymi ostatnie wydarzenia z udziałem pijanych kierowców na terenie całego kraju.
Doskonałym przykładem działań odnoszących pozytywny skutek było współdziałanie prokuratury i policji w przypadku niebezpiecznego fragmentu drogi krajowej 27 pomiędzy Zieloną Górą a Nowogrodem Bobrzańskim, na którym dochodziło do wielu wypadków, także śmiertelnych.
O ile takich wypadków na tej trasie w 2012 roku było 5 (poniosło w nich śmierć 8 osób), o tyle w 2013 roku na drodze z Zielonej Góry do Nowogrodu Bobrzańskiego nikt nie zginął.
- Zmniejszenie liczby wypadków nie było związane z poprawą infrastruktury drogowej. Wynikało głównie z czytelnej, często powtarzanej za pośrednictwem mediów informacji o zagrożeniu skierowanej do kierowców oraz akcji związanych z kontrolą prędkości i trzeźwości, których w minionym roku było dużo więcej niż w latach poprzednich - powiedział prokurator Alfred Staszak.
Zmniejszenie liczby wypadków na drodze krajowej nr 27 to także wynik konsekwencji w działaniu prokuratury i policji oraz, co podkreślał prokurator Staszak, podjęcie działań skierowanych nie tylko przeciwko sprawcom wypadków, ale również prewencyjnym działaniom wobec pijanych kierowców. Na pozytywne efekty spadku zdarzeń drogowych wpływ według prokuratora miał także element nieuchronności kary związany z przyspieszeniem prowadzenia spraw.
Kolejnym przykładem działań prewencyjnych Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze była prowadzona przez pewien czas publikacja imion i nazwisk kierowców, skazanych prawomocnym wyrokiem sądowym za jazdę po pijanemu. Zdaniem wojewody Jerzego Ostroucha takie działanie powinno przestrzec wszystkich kierowców przed wsiadaniem za kierownicę pod wpływem alkoholu.
W prokuraturach okręgu zielonogórskiego od 2011 roku obserwujemy zmniejszoną liczbę postępowań dot. przestępstw z art. 178 a § 1 kodeksu karnego. W 2013 roku zarejestrowano 1753 takich spraw, to o 378 mniej niż w 2012 roku, a o 679 mniej niż w 2011 roku./GS
Zobacz także:
Pijani Kierowcy to plaga polskich dróg