FAŁSZYWIE OSKARŻYŁ POLICJANTA, ŻE BYŁ BITY I NAKŁANIANY DO SKŁADANIA NIEPRAWDZIWYCH ZEZNAŃ
Dodano: 2014-02-18
Świebodzin. Prokurator Rejonowy w Świebodzinie skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 35 letniemu mężczyźnie, który w dniu 28 czerwca 2013 r. w Świebodzinie składając zeznania mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym, fałszywie oskarżył funkcjonariusza Policji KPP w Świebodzinie o popełnienie przestępstwa przekroczenia uprawnień w toku wykonywania czynności procesowych. Nadto zeznał nieprawdę, twierdząc że w trakcie zatrzymania w 2009 r był bity i nakłaniany przez funkcjonariusza Policji do składania wyjaśnień obciążających innego mężczyznę, a dotyczących nabywanie od niego narkotyków, podczas gdy w rzeczywistości sytuacja taka nie miała miejsca.
W dniu 04 października 2013 r. w Świebodzinie oskarżony ponownie zeznał nieprawdę, podając że w trakcie zatrzymania w 2009 r był bity i nakłaniany przez funkcjonariusza Policji do składania wyjaśnień obciążających ww mężczyznę.
W toku przeprowadzonego postępowania ustalono, że pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Świebodzinie prowadzone było postępowanie karne przeciwko dwóm mężczyznom min. przeciwko oskarżonemu podejrzanemu o popełnienie przestępstwa tj. nabywanie narkotyków.
W sierpniu 2009 r. dokonano zatrzymano oskarżonego i przeszukano pomieszczenia mieszkalne i gospodarcze zajmowane przez niego.
Mężczyzna był kilkakrotnie przesłuchany w charakterze podejrzanego w toku postępowania, i nigdy nie miał żadnych zastrzeżeń co do sposobu zatrzymania i przeszukania, nie żądał również badania lekarskiego.
Zatrzymania dokonywał pokrzywdzony funkcjonariusz wraz z dwoma innymi policjantami.
Po wykonaniu czynności w miejscu zamieszkania oskarżony został przewieziony do Komendy Powiatowej Policji w Świebodzinie, gdzie przez cały okres zatrzymania zachowywał się spokojnie.
W toku sprawy oskarżony składał dobrowolnie wyjaśnienia, iż nabywał narkotyki od innego mężczyzny i opisał szczegóły dokonywania transakcji.
Podczas kolejnych przesłuchań oskarżony zrelacjonował odmienną wersję wydarzeń, jakoby narkotyki nabywał w Zielonej Górze.
A w dniach 28 czerwca i 04 października 2013 r. będąc przesłuchany w charakterze świadka pouczony o odpowiedzialności za składanie fałszywych zeznań, zeznał że był zmuszany przez wykonujących z jego udziałem czynności policjantów do podania nieprawdziwych informacji dot. nabywanie przez niego narkotyków. Podał również, że był bity w samochodzie, którym przewożono go do komendy.
Przesłuchani w charakterze świadków funkcjonariusze Policji zgodnie podali, iż opisywane przez oskarżonego zdarzenia nie miały miejsca. Również inne dowody wskazują na to, że obciążające funkcjonariuszy policji zdarzenia nie miały miejsca.
Warto wskazać, że w tzw. sprawach narkotykowych bardzo często zdarza się, że świadkowie będący nabywcami narkotyków zmieniają zeznania. W takich sytuacjach prokuratura i sąd odwołuje się do innych - obiektywnych dowodów potwierdzających zaistnienie przestępstwa.
Oskarżonemu grozi kara pozbawienia wolności do lat 3./AP
Czytaj więcej:
- w Ciekawie...nie tylko o prawie:
Fałszywe zeznania
Fałszywe zeznania Istotą fałszywego zeznania jest świadome przedstawienie przez świadka faktów obiektywnie niezgodnych z rzeczywistością. W teorii procesu karnego oraz kryminalistyki podkreśla się, że podstawowym warunkiem uznania zeznania za fałszywe jest ustalenie, iż świadek relacjonując o określonych faktach czynił to nieszczerze. Nieszczerość oznacza przede wszystkim zamiar wprowadzenia organu procesowego w błąd i przekonanie świadka, że rzeczywisty przebieg zdarzenia był inny niż przedstawiony przez niego. Więcej