ZACIĄGNĘŁA CZTERY POŻYCZKI A ZEZNAŁA, ŻE ZROBIŁ TO KTOŚ INNY
Dodano: 2014-04-11
Świebodzin. Prokurator Rejonowy w Świebodzinie skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 40-letniej kobiecie, która w dniach 19.07.2013 r. i 27.09.2013 r. będąc pouczoną o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań, złożyła zawiadomienie o przestępstwie wiedząc, że przestępstwa nie popełniono.
Jednocześnie złożyła fałszywe zeznania w sprawie popełnienia oszustw na jej szkodę, a także podrobienia jej podpisów na czterech zawieranych umowach o pożyczki.
W toku przeprowadzonego postępowania ustalono, że 19.07.2013 r. oskarżona będąc pouczoną o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań, złożyła zawiadomienie o popełnieniu na jej szkodę przestępstw oszustw oraz podrobienia jej podpisów na zawieranych umowach o pożyczki z Provident Polska.
Oskarżona następnie złożyła nieprawdziwe zeznania, w których podała, iż nie zaciągała żadnych kredytów - pożyczek i sugerowała w ten sposób przesłuchującym, że kredyty takie na "jej konto" zaciągnąć musiała inna osoba.
W trakcie śledztwa uzyskano opinię biegłego sądowego z dziedziny ekspertyz pism i dokumentów, który jednoznacznie stwierdził, iż podpisy na umowach i dokumentach o zawarcie kredytu złożone zostały przez oskarżoną.
W Prokuraturze Rejonowej w Świebodzinie w 2013 roku zarejestrowano 41 spraw, których przedmiotem były przestępstwa z art. 233 par. 1 kk (zatajanie lub zeznawanie nieprawdy).
Oskarżonej grozi kara pozbawienia wolności do lat 3./AP
Czytaj więcej:
- w Ciekawie...nie tylko o prawie:
Fałszywe zeznania
Fałszywe zeznania Istotą fałszywego zeznania jest świadome przedstawienie przez świadka faktów obiektywnie niezgodnych z rzeczywistością. W teorii procesu karnego oraz kryminalistyki podkreśla się, że podstawowym warunkiem uznania zeznania za fałszywe jest ustalenie, iż świadek relacjonując o określonych faktach czynił to nieszczerze. Nieszczerość oznacza przede wszystkim zamiar wprowadzenia organu procesowego w błąd i przekonanie świadka, że rzeczywisty przebieg zdarzenia był inny niż przedstawiony przez niego. Więcej