MECHANIK OSZUKAŁ KLIENTA BIORĄC PIENIĄDZE ZA NAPRAWĘ, KTÓREJ NIE WYKONAŁ
Dodano: 2014-10-02
Zielona Góra. Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 43-letniemu mężczyźnie - mechanikowi samochodowemu.
Oskarżony w okresie od 17 do 23 września 2013 roku w Zielonej Górze, działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, wprowadził w błąd pokrzywdzonego w ten sposób, że przyjął od niego 3300 zł za sprzęgło oraz usługę tj. wymianę sprzęgła w samochodzie m-ki Nissan, a następnie doprowadził tego pokrzywdzonego do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, gdyż w rzeczywistości usługi tej nie dokonał.
Jak ustalono - w dniu 17 września 2013 roku w Zielonej Górze oskarżony prowadzący warsztat samochodowy przyjął od pokrzywdzonego w/w samochód, podejmując się dokonania wymiany sprzęgła. 23 września 2013 roku oskarżony zwrócił samochód pokrzywdzonemu stwierdzając, iż wymienił sprzęgło na nowe. W związku z wymianą oskarżony zainkasował kwotę 3300 złotych. W rzeczywistości okazało się, iż oskarżony nie dokonał żadnej naprawy pojazdu pozostawiając w nim stary komplet sprzęgłowy.
Powyższe ustalenia faktyczne poczyniono w oparciu o zeznania złożone przez pokrzywdzonego, oraz wyjaśnienia złożone przez oskarżonego.
Jak ustalono oskarżony czynu tego dopuścił się będąc uprzednio karanym za umyślne przestępstwo podobne i przed upływem pięciu lat od odbycia orzeczonej za ten czyn kary pozbawienia wolności w wymiarze przekraczającym 6 miesięcy. Działał więc w warunkach recydywy, czyli powrotu do przestępstwa.
Mechanik przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia korespondujące z ustalonym stanem fatycznym.
Prokurator na podstawie art. 335 kpk skierował do sądu akt oskarżenia wraz z wnioskiem o dobrowolne poddanie się karze przez oskarżonego i wniósł o skazanie go na karę 6 miesięcy pozbawienia wolności oraz nałożenie przez sąd obowiązku naprawienia szkody na rzecz pokrzywdzonego w kwocie 3300 zł .
Wyżej przedstawione okoliczności, a zwłaszcza postawa oskarżonego, który przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i złożył w tym zakresie wyjaśnienia, czynią zasadnym twierdzenie, że pomimo nie przeprowadzenia rozprawy cele kary zostaną osiągnięte.
W ocenie oskarżyciela publicznego kara zaproponowana oskarżonemu za zarzucany mu czyn, na której wymierzenie wyraził on zgodę, jest adekwatna do stopnia zawinienia i społecznej szkodliwości czynu, i spełni zarówno cele ogólnoprewencyjne, jak i szczególnoprewencyjne.
W przypadku odrzucenia wniosku przez sąd oskarżonemu grozi kara od 6 miesięcy do 12 lat pozbawienia wolności.
W Prokuraturze Rejonowej w Zielonej Górze w 2014 r. zarejestrowano 718 spraw z art. 286 § 1 k.k. - penalizującego przestępstwo oszustwa/jcz