GWAŁT NA 14 LETNIEJ DZIEWCZYNIE ORAZ USIŁOWANIE ZABÓJSTWA
Dodano: 2014-10-06
Świebodzin. Prokurator Rejonowy w Świebodzinie oskarżył 23 letniego mężczyznę, który 13 czerwca 2014 r. w kompleksie leśnym w okolicach jednej z miejscowości koło Świebodzina, grożąc 14 letniej dziewczynie pozbawieniem życia oraz używając wobec niej przemocy i pozbawiając ją wolności poprzez zamknięcie w samochodzie, a następnie w bagażniku samochodu, doprowadził ją do obcowania płciowego oraz do poddania się innym czynnościom seksualnym.
Po dokonanym czynie oskarżony usiłował pozbawić nieletnią życia owijając wokół jej szyi pasek i zaciskając go. Pokrzywdzona straciła przytomność.
W toku przeprowadzonego postępowania ustalono, że 13.06.2014 roku pokrzywdzona jechała rowerem na terenie kompleksu leśnego w okolicach Świebodzina. W pewnym momencie minął ją czerwony samochód osobowy, którym kierował oskarżony. Kierowca po chwili zawrócił i przez pewien odcinek drogi jechał za rowerzystką.
Mężczyzna zatrzymał pojazd i zaproponował nieletniej podwiezienie. Kiedy dziewczyna odmówiła, oskarżony zatrzymał samochód, wyszedł z niego, a następnie trzymając w ręce klucz do wymiany kół chwycił ręką kierownicę roweru i spowodował, że nieletnia musiała się zatrzymać.
Oskarżony grożąc użyciem klucza nakazał nieletniej zsiąść z roweru i pójść z nim, by ... pomogła mu w wymianie rzekomo uszkodzonego koła w samochodzie.
Wystraszonej dziewczynie mężczyzna nakazał następnie wsiąść do samochodu, a rower wyrzucił kilka metrów dalej od drogi.
Pokrzywdzona zgodnie z poleceniem napastnika zajęła miejsce na przednim siedzeniu pojazdu.
Oskarżony grożąc nieletniej pozbawieniem życia zmusił ją do odbycia stosunku oralnego, jednocześnie dotykał ręką jej narządów płciowych i piersi.
W pewnym momencie oskarżony przerwał tę czynność i nakazał pokrzywdzonej wejść do bagażnika samochodu i zamkniętą w bagażniku przewiózł ją do innego kompleksu leśnego. Tam zatrzymał pojazd i ponownie zmusił ją do odbycia z nim stosunku oralnego.
Oskarżony czynność tę nagrywał nawet przy pomocy swojego telefonu komórkowego.
Po tych czynnościach oskarżony używając sznurka do zwężania spodni założył nieletniej pętlę na szyję i dusił ją. Kiedy stwierdził, że dziewczyna jest sina, nie rusza się i będąc przekonanym, że pozbawił ją życia - przerwał duszenie i oddalił się samochodem zostawiając ją na miejscu nieprzytomną.
Pokrzywdzona dopiero po pewnym czasie odzyskała przytomność, sama dotarła do drogi, gdzie próbowała zatrzymać przejeżdżające pojazdy. Jeden z przejeżdżających w tamtym rejonie kierowców widząc wystraszoną nieletnią wezwał policję i po chwili funkcjonariusze policji udzielili jej pomocy.
Podjęto również natychmiast czynności poszukiwawcze, które w niedługim czasie doprowadziły do ujęcia i zatrzymania sprawcy.
Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Świebodzinie w dniu 16.06.2014 r zastosował tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy, które w dniu 14 sierpnia przedłużono na dalsze dwa miesiące.
Oskarżonemu grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od 8 lat, kara 25 lat albo dożywocie./AP
Czytaj więcej:
- w Ciekawie...nie tylko o prawie:
Areszt tymczasowy
Jest izolacyjnym środkiem przymusu stosowanym w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania karnego. Areszt tymczasowy nie jest - wbrew rozpowszechnionemu przekonaniu - karą i nie zastępuje kary, jakkolwiek po jej orzeczeniu zaliczany jest na poczet kary już odbytej. Jedynym dopuszczonym przez prawo wyjątkiem od wskazanego tu celu stosowania aresztu tymczasowego i innych środków zapobiegawczych jest zapobieżenie popełnieniu przez oskarżonego [podejrzanego] nowego, ciężkiego przestępstwa. Uzasadnia to np. zastosowanie aresztu wobec znanego, przyznającego się do czynu sprawcy usiłowania pozbawienia życia innej osoby czy zdeterminowanego podpalacza, którego zachowanie świadczy o zamiarze konsekwentnej realizacji zbrodni. Więcej
Ujęcie sprawcy przestępstwa
Niektórzy utożsamiają je z zatrzymaniem, inni widzą w nim przede wszystkim akt uprawnionej obywatelskiej samoobrony przed bezprawnym działaniem sprawcy przestępstwa. Wśród znawców tematu panuje natomiast zgoda, co do tego, że ujęcie - w przeciwieństwie do zawiadomienia o wiadomym fakcie przestępstwa - nie stanowi ani prawnego ani obywatelskiego obowiązku. Prawo ujęcia gwarantuje natomiast bezkarność każdemu, kto podejmie się schwytania sprawcy przestępstwa w chwili dokonywania tego czynu lub tuż po jego popełnieniu. Zachowanie dozwolone nie może być bowiem jednocześnie karalne nawet wówczas, gdy formalnie wyczerpuje znamiona czynu zabronionego. Więcej