NAPAD RABUNKOWY NA POLAKÓW MIESZKAJĄCYCH I PRACUJĄCYCH W SZWECJI
Dodano: 2014-11-05
Świebodzin. Prokurator Rejonowy w Świebodzinie skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 41 letniemu mężczyźnie, który 06 listopada 2010 r. w Szwecji działając wspólnie i w porozumieniu z dwoma innymi osobami usiłował dokonać kradzieży pieniędzy i samochodu używając przemocy wobec dwojga pokrzywdzonych, uderzając mężczyznę kijem bejsbolowym i dusząc kobietę. Zamierzonego celu nie osiągnął z uwagi na pomoc udzieloną pokrzywdzonym przez osoby mieszkające w pobliżu.
W toku przeprowadzonego postępowania ustalono, że 6 listopada 2010 r w godzinach wieczornych w jednej z miejscowości w Szwecji, do mieszkania mieszczącego się na terenie stadniny i zajmowanego przez pokrzywdzonych (kobieta i mężczyzna) ktoś zapukał.
Właściciel otworzył drzwi i wówczas do mieszkania wdarło się trzech mężczyzn, z których jeden miał głowę owiniętą szalikiem i w rękach trzymał kij bejsbolowy.
Jeden z mężczyzn rzucił się na pokrzywdzoną, którą przewrócił na łóżko i zaczął dusić ją poduszką oraz bić pięściami. Dwóch pozostałych napastników zaatakowało pokrzywdzonego, zadając mu wielokrotne ciosy kijem bejsbolowym w głowę i inne części ciała.
W trakcie podjętej walki z napastnikami, pokrzywdzonemu mężczyźnie udało się wypchnąć z mieszkania atakujących go napastników. Na skutek jego krzyków jak i krzyków pokrzywdzonej, z pomocą pokrzywdzonym przybiegli inni Polacy mieszkający na terenie stadniny.
Na ich widok obaj napastnicy zbiegli, natomiast trzeci ze sprawców, został ujęty w mieszkaniu.
Postępowanie w przedmiotowej sprawie początkowo toczyło się równolegle w Szwecji i w Polsce.
Materiały postępowania prowadzonego przez szwedzkie organa ścigania przekazane zostały następnie stronie polskiej (napastnik i pokrzywdzeni to obywatele Polski) i obecnie mamy finał tego śledztwa w postaci skierowanego do sądu aktu oskarżenia.
Oskarżonemu grozi kara pozbawienia wolności od 2 do 12 lat./AP
Czytaj więcej:
- w Ciekawie... nie tylko o prawie:
Areszt tymczasowy - Jest izolacyjnym środkiem przymusu stosowanym w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania karnego. Areszt tymczasowy nie jest - wbrew rozpowszechnionemu przekonaniu - karą i nie zastępuje kary, jakkolwiek po jej orzeczeniu zaliczany jest na poczet kary już odbytej. Jedynym dopuszczonym przez prawo wyjątkiem od wskazanego tu celu stosowania aresztu tymczasowego i innych środków zapobiegawczych jest zapobieżenie popełnieniu przez oskarżonego [podejrzanego] nowego, ciężkiego przestępstwa. Uzasadnia to np. zastosowanie aresztu wobec znanego, przyznającego się do czynu sprawcy usiłowania pozbawienia życia innej osoby czy zdeterminowanego podpalacza, którego zachowanie świadczy o zamiarze konsekwentnej realizacji zbrodni. Więcej
Rozbój, rabunek, napad rabunkowy
Jest to szczególnie drastyczny sposób dokonania kradzieży. Polega za zaborze cudzego mienia w celu jego przywłaszczenia przy użyciu przemocy wobec osoby lub groźby natychmiastowego użycia przemocy. Innym sposobem dokonania rozboju jest zabór cudzego mienia przez doprowadzenie pokrzywdzonego do stanu nieprzytomności lub bezbronności. Więcej