NIE USTAPIŁ PIERWSZEŃSTWA -DOPROWADZIŁ DO WYPADKU. SPOWODOWAŁ U KIEROWCY CIĘŻKI USZCZERBEK NA ZDROWIU
Dodano: 2014-11-06
Zielona Góra. Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko kierowcy samochodu osobowego Toyota Avensis , który 30 czerwca 2014 r. w Zielonej Górze, na skrzyżowaniu ulic Dąbrowskiego i Jana z Kolna kierując tym pojazdem umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym w ten sposób, że nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu prawidłowo kierującemu samochodem m-ki VW polo, w wyniku czego kierujący tym pojazdem doznał obrażeń ciała w postaci urazu wielonarządowego , stłuczenia klatki piersiowej i innych.
Opisane obrażenia naruszały prawidłowe czynności narządu ciała i rozstrój zdrowia pokrzywdzonego na okres powyżej 7 dni. Doznał on także pęknięcia śledziony z krwotokiem do jamy otrzewnowej , a przez to spowodowały u pokrzywdzonego wystąpienie choroby realnie zagrażającej jego życiu i stanowiącej ciężki uszczerbek na zdrowiu w rozumieniu art. 156 par 1 kk.
Oskarżony przyznał się do zarzucanego mu czynu, złożył wyjaśnienia korespondujące ze stanem faktycznym i złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze. Prokurator wniósł o skazanie go na karę 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 2 lat próby, orzeczenie nawiązki w wysokości 3000 zł na rzecz pokrzywdzonego oraz zasądzenie kosztów postępowania.
W przypadku odrzucenia wniosku przez sąd oskarżonemu grozi kara 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.
W Prokuraturze Rejonowej w Zielonej Górze zarejestrowano 16 spraw z art. 177 § 2 k.k. - penalizującego przestępstwo spowodowania wypadku drogowego, którego następstwem jest ciężki uszczerbek na zdrowiu lub śmierć pokrzywdzonego. /jcz
Zobacz także ;
- w Ciekawie..nie tylko o prawie;
Wypadek komunikacyjny
W rozumieniu kodeksu karnego, spowodowanie wypadku w komunikacji to zdarzenie wynikające z naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, w następstwie którego inna niż sprawca naruszenia osoba doznała obrażeń ciała lub poniosła śmierć [art. 177 § 1-2 k.k.]. Więcej