WŁAMAŁ SIĘ DO SKLEPU, UKRADŁ TASAK, KTÓRYM CHCIAŁ ROZBIĆ ..BANKOMAT
Dodano: 2014-11-27
Zielona Góra. Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 29-letniemu mężczyźnie. Oskarżony w nocy 24 listopada 2011r., po uprzednim wyłamaniu stalowej blachy, dostał się do wnętrza minimarketu skąd zabrał znajdujące się wewnątrz mienie, a następnie po uprzednim wyłamaniu zabezpieczeń okna dostał się do wnętrza innego sklepu - znanego dyskontu skąd również dokonał kradzieży.
Jak ustalono oskarżony tamtej nocy po włamaniu się do minimarketu, w którym dokonał kradzieży mienia nieustalonej wartości, włamał się do kolejnego sklepu- tym razem dyskontu, a następnie ze znajdującego się na jego terenie stoiska mięsnego - z kasy fiskalnej zabrał pieniądze w kwocie 3500 zł oraz telefon komórkowy, działając tym samym na szkodę właściciela stoiska, po czym przy użyciu tasaka usiłował zabrać z bankomatu znajdującego się na teranie sklepu pieniądze, powodując uszkodzenia bankomatu na 10 000 zł, lecz zamierzonego celu nie osiągnął z uwagi na niemożność pokonania zabezpieczenia.
Mężczyzna następnie usiłował zabrać ze skrzynki kasowej szafy pancernej pieniądze, lecz zamierzonego celu nie osiągnął z uwagi na spłoszenie przez pracowników ochrony, czym działał na szkodę właściciela dyskontu.
Ustalono nadto, że oskarżony swoich czynów dopuścił się w ciągi 5 lat po odbyciu co najmniej 6 miesięcy kary pozbawienia wolności orzeczonej za umyślne przestępstwo podobne - działał więc w warunkach recydywy, czyli powrotu do przestępstwa.
Grozi mu kara od roku do 15 lat pozbawienia wolności. Obecnie przebywa w areszcie do innej sprawy.
W Prokuraturze Rejonowej w Zielonej Górze w 2014 r. zarejestrowano 229 spraw z art. 279 par 1 kk - penalizującego przestępstwo kradzieży z włamaniem./jcz
zobacz także;
- w Ciekawie..nie tylko o prawie:
Kradzież
W rozumieniu prawa karnego, kradzież to zabór w celu przywłaszczenia cudzej rzeczy ruchomej. Istotą zaboru jest wyjęcie cudzej rzeczy ruchomej spod władztwa osoby uprawnionej do niepodzielnego władania [dysponowania] tą rzeczą. Rzecz ruchoma to każdy przedmiot o właściwości materialnej, który daje się przeliczyć na pieniądze.więcej..
Recydywa
"Recedere" z łac. oznacza po prostu "ponowną wpadkę". Ujmując rzecz w języku prawniczym, pojęciem tym określamy ponowne popełnienie przestępstwa przez osobę już karaną, powrót do przestępstwa. Recydywistą w rozumieniu prawa karnego nie jest więc ten, kto popełnia kolejno kilka przestępstw po sobie, nawet przedzielonych znaczną przerwą. Warunkiem podstawowym uznania sprawcy za recydywistę w jest ustalenie, że kolejne przestępstwo popełnił on już po ukaraniu go za przestępstwo wcześniejsze.więcej..
-