PODCZAS KŁÓTNI UGODZIŁA ZNAJOMEGO NOŻEM
Dodano: 2015-01-21
Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 38 letniej kobiecie, która 20 września 2014 r. w Żarach ugodziła nożem o długości ostrza 11,7 cm w okolice nadbrzusza pokrzywdzonego i spowodowała u niego obrażenia ciała w postaci rany kłutej nadbrzusza , krwiaka jamy otrzewnej i krwiaka więzadła żołądkowo-poprzecznikowego z dużym krwiakiem o obrębie więzadła, które to obrażenia stanowiły ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci choroby realnie zagrażającej życiu.
W toku przeprowadzonego postępowania ustalono, że tego dnia podczas pobytu w mieszkaniu oskarżona wraz z pokrzywdzonym spożywali wspólnie alkohol. Podczas spożywania doszło miedzy nimi do kłótni , która przerodziła się we wzajemne naruszanie nietykalności. W trakcie kłótni pokrzywdzony złapał za nóż leżący w pobliżu na blacie kuchennym i trzymając go w ręce skierował ostrze w stronę oskarżonej. W pewnym momencie oskarżona wyrwała z ręki mężczyzny nóż, a nastepnie ugodziła go nim w okolice podbrzusza pokrzywdzonego.
O zaistniałym zdarzeniu została powiadomiona policja i pogotowie. Na miejsce przyjechał zespół karetki pogotowia, który przewiózł pokrzywdzonego do szpitala w Żarach.
Powołany w sprawie biegły z zakresu medycy sądowej stwierdził, że obrażenia te stanowiły chorobę realnie zagrażającą życiu pokrzywdzonego.
W Prokuraturze Rejonowej w Żarach w 2014 roku zarejestrowano 8 spraw, których przedmiotem były przestępstwa z art. 156 par. 1 pkt 2 kk (spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, choroby realnie zagrażającej życiu lub zdrowiu).
Oskarżonej grozi kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat./AP
Czytaj więcej:
- w Ciekawie...nie tylko o prawie:
Dozór Policji
Podobnie, jak inne środki zapobiegawcze, można go stosować w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, a wyjątkowo także w celu zapobiegnięcia popełnieniu przez oskarżonego nowego, ciężkiego przestępstwa i tylko wówczas, gdy zebrane dowody wskazują na duże prawdopodobieństwo, że podejrzany popełnił zarzucane mu przestępstwo. Więcej
Kobieta a przestępstwo
Zacznijmy prowokacyjnym i mocno już nieaktualnym cytatem: "Światem kobiet rządzi eros, a ich zachowanie skupia się na małżeństwie i rodzinie. [...] Światem mężczyzn rządzi logos, toteż ich zainteresowania oscylują wokół rozsądku, wiedzy i wykonywanego zawodu". Opinia zawarta w przytoczonym cytacie streszcza tradycyjne poglądy filozofów, teologów, a nawet dawnej kryminologii na rolę kobiet w społeczeństwie i konsekwencje tej roli w strukturze i nasileniu przestępczości [patrz: B. Hołyst, Kryminologia, Wyd. Praw. LexisNexis, W-wa 2004, s. 525]. Więcej
Rany kłute - diagnozowanie
Są typowym następstwem mechanicznego działania narzędzi ostrokończystych lub kończystych typu bagnet czy widły na tkankę człowieka. Rana kłuta może też powstać od pchnięcia czubkiem noża. W toku śledztwa przedmiotem badania rany tego rodzaju jest w pierwszej kolejności ustalenie narzędzia, od jakiego powstała. W niektórych przypadkach może to nie być łatwe, gdyż rana kłuta może na pierwszy rzut oka przypominać postrzałową Więcej