NAPADŁ KOBIETĘ W PARKU I USIŁOWAŁ DOPROWADZIĆ JĄ DO OBCOWANIA PŁCIOWEGO
Dodano: 2015-01-27
Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 20 letniemu mężczyźnie, który w dniu 07 sierpnia 2014 r. w jeden z miejscowości koło Żar stosując przemoc poprzez przytrzymanie za szyję oraz zakrywanie dłonią ust i nosa przewrócił pokrzywdzoną na chodnik, w ten sposób, że ww. kobieta klęczała, po czym przytrzymując ją za włosy usiłował doprowadzić ją do obcowania płciowego w postaci stosunku oralnego, lecz zamierzonego celu nie osiągnął z uwagi na spłoszenie przez nadjeżdżającą rowerem kobietę.
W toku przeprowadzonego postępowania ustalono, że pokrzywdzona 07 sierpnia 2014 r. około godziny 14-tej wyszła na spacer w rejon parku miejskiego. Miała ze sobą sześciomiesięczne dziecko, które było w wózku. W pewnym momencie, podczas rozmowy telefonicznej z mężem, podbiegł do niej oskarżony. Złapał ją za szyję i przewrócił na chodnik i kazał klęczeć. Następnie rozpiął rozporek, grożąc jej pobiciem zmuszał ją do podjęcia stosunku oralnego.
Oskarżony odstąpił od zamierzonego zachowania i uciekł w momencie jak usłyszał rowerzystkę przypadkowo przejeżdżającą w miejscu zdarzenia.
Oskarżony dopuścił się tego czynu po upływie tygodnia od skazania wyrokiem Sądu Rejonowego w Żarach za podobne przestępstwo.
W sprawie powołano biegłego lekarza seksuologa, który w swojej opinii nie stwierdził u oskarżonego zaburzeń preferencji seksualnych.
Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Żarach wobec mężczyzny tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy, przedłużone postanowieniem tego Sądu o kolejne 2 miesiące.
Kodeks karny przewiduje, że kto przemocą lub groźbą doprowadza inną osobę do poddania się innej czynności seksualnej, temu grozi kara pozbawienia wolności od lat 2 do 12./AP
Czytaj więcej:
- w Ciekawie...nie tylko o prawie:
Kara sprawiedliwa, użyteczna, oczekiwana
Bez wiedzy o społecznych warunkach powstawania przestępczości uchwalanie ustaw karnych jest twórczością w próżni, a bez świadomości o bezpośrednich następstwach wyroków karnych wymiar sprawiedliwości uderza na ślepo. Autorem tej opinii jest znakomity prawnik i znawca zagadnień penitencjarnych - M. Szerer. Jestem przekonany, że jej wartości przecenić się nie da. O karze sprawiedliwej, jako proporcjonalnej do winy pisał już Arystoteles. W dzisiejszych, rozdyskutowanych czasach o sprawiedliwości mówią politycy, piszą dziennikarze, dyskutują na forach internetowych rzesze słuchaczy i czytelników. Wszyscy mają receptę na karę sprawiedliwą. No, może z wyjątkiem tych, którzy kary wymierzają na podstawie obowiązującego prawa, czyli sędziów. Więcej
Areszt tymczasowy
Jest izolacyjnym środkiem przymusu stosowanym w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania karnego. Areszt tymczasowy nie jest - wbrew rozpowszechnionemu przekonaniu - karą i nie zastępuje kary, jakkolwiek po jej orzeczeniu zaliczany jest na poczet kary już odbytej. Jedynym dopuszczonym przez prawo wyjątkiem od wskazanego tu celu stosowania aresztu tymczasowego i innych środków zapobiegawczych jest zapobieżenie popełnieniu przez oskarżonego [podejrzanego] nowego, ciężkiego przestępstwa. Uzasadnia to np. zastosowanie aresztu wobec znanego, przyznającego się do czynu sprawcy usiłowania pozbawienia życia innej osoby czy zdeterminowanego podpalacza, którego zachowanie świadczy o zamiarze konsekwentnej realizacji zbrodni. Więcej
Zgwałcenie
Pod tym pojęciem zwykle rozumie się zmuszenie kobiety do odbycia stosunku płciowego [por. Słownik języka polskiego, PWN]. Zgwałcenie w rozumieniu prawa karnego jest jednak pojęciem znacznie szerszym. Obowiązujący kodeks przewiduje odmienną odpowiedzialność karną za kilka różniących się od siebie postaci tego przestępstwa. Więcej