WŁAMAŁ SIĘ DO SAMOCHODÓW I UKRADŁ ELEKTRONARZĘDZIA WARTOŚCI 3000 ZŁ. TRAFI DO ARESZTU
Dodano: 2015-01-28
Żagań. Prokurator Rejonowy w Żaganiu skierował do sądu wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania w stosunku do 22-letniego mężczyzny.
Podejrzanemu zarzucono, że w dniu 24 stycznia 2015 roku w Żaganiu, działając w krótkich odstępach czasu w wykonaniu z góry powziętego zamiaru, po uprzednim wypchnięciu szyby w samochodzie marki Renault Kangoo i wyważeniu zamka w drzwiach samochodu marki Fiat Seicento, dokonał zaboru w celu przywłaszczenia mienia znajdującego się w samochodach w postaci narzędzi i elektronarzędzi oraz sprzętu elektronicznego, powodując tym straty w kwocie 3000 złotych na szkodę ustalonej firmy.
Jak ustalono w pojeździe marki Renault Kangoo zaparkowanym pod firmą, została wyjęta szyba z tylnych drzwi a w drugim pojeździe Fiat Seicento został przełamany zamek drzwi lewych. Ponadto przy bramie wjazdowej na zaplecze, po prawej stronie znajdował się łom oraz na śniegu w miejscu zdarzenia znajdowało się wiele odbitych śladów obuwia, należących do sprawcy, które doprowadziły funkcjonariuszy Policji do mieszkania sprawcy kradzieży z włamaniem.
Funkcjonariusze Policji dokonali penetracji terenu przyległego i w wyniku tego (użyty pies tropiący) na podstawie zabezpieczonego śladu obuwia ujawnionego przy pojazdach zdołano ustalić miejsce pobytu sprawcy tych włamań. Ślady doprowadziły do jego mieszkania.
Funkcjonariusze ujawnili w mieszkaniu włamywacza skradzione elektronarzędzia- Zabezpieczyli miejsce zdarzenia jak i mieszkanie- Dokonali zatrzymania w w/w w jego mieszkaniu.
Zabezpieczono skradzione mienie, przesłuchano 22-latka. Przedstawiono mu zarzut i skierowano wniosek o areszt.
W dniu 26 stycznia 2015 roku Sąd Rejonowy w Żaganiu zastosował wobec w/w podejrzanego tymczasowy areszt na okres trzech miesięcy.
O ewentualnych kolejnych ustaleniach w sprawie będziemy informowali w odrębnym komunikacie. /jcz
Czytaj więcej:
- w Ciekawie...nie tylko o prawie:
Kara sprawiedliwa, użyteczna, oczekiwana
Bez wiedzy o społecznych warunkach powstawania przestępczości uchwalanie ustaw karnych jest twórczością w próżni, a bez świadomości o bezpośrednich następstwach wyroków karnych wymiar sprawiedliwości uderza na ślepo. Autorem tej opinii jest znakomity prawnik i znawca zagadnień penitencjarnych - M. Szerer. Jestem przekonany, że jej wartości przecenić się nie da. O karze sprawiedliwej, jako proporcjonalnej do winy pisał już Arystoteles. W dzisiejszych, rozdyskutowanych czasach o sprawiedliwości mówią politycy, piszą dziennikarze, dyskutują na forach internetowych rzesze słuchaczy i czytelników. Wszyscy mają receptę na karę sprawiedliwą. No, może z wyjątkiem tych, którzy kary wymierzają na podstawie obowiązującego prawa, czyli sędziów. Więcej
Areszt tymczasowy
Jest izolacyjnym środkiem przymusu stosowanym w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania karnego. Areszt tymczasowy nie jest - wbrew rozpowszechnionemu przekonaniu - karą i nie zastępuje kary, jakkolwiek po jej orzeczeniu zaliczany jest na poczet kary już odbytej. Jedynym dopuszczonym przez prawo wyjątkiem od wskazanego tu celu stosowania aresztu tymczasowego i innych środków zapobiegawczych jest zapobieżenie popełnieniu przez oskarżonego [podejrzanego] nowego, ciężkiego przestępstwa. Uzasadnia to np. zastosowanie aresztu wobec znanego, przyznającego się do czynu sprawcy usiłowania pozbawienia życia innej osoby czy zdeterminowanego podpalacza, którego zachowanie świadczy o zamiarze konsekwentnej realizacji zbrodni. Więcej