GROZIŁ FUNKCJONARIUSZOWI STRAŻY MIEJSKIEJ POZBAWIENIEM ŻYCIA I UDERZYŁ GO W TWARZ
Dodano: 2015-02-06
Krosno Odrzańskie. Prokurator Rejonowy w Krośnie Odrzańskim skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 38-letniemu mężczyźnie.
Oskarżony w dniu 6 grudnia 2013 r. w jednej z miejscowości powiatu krośnieńskiego, uderzając w twarz funkcjonariusza Straży Miejskiej, naruszył jego nietykalność cielesną podczas i w związku z wykonywaniem przez niego obowiązków służbowych. Opisanego czynu dopuścił się w ciągu 5 lat, po odbyciu co najmniej 6 miesięcy kary pozbawienia wolności za umyślne przestępstwo podobne, orzeczonej prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego w Krośnie Odrzańskim z 2008 roku. (recydywa)
Nadto ustalono, że sprawca używając metalowej rurki groził pokrzywdzonemu pozbawieniem życia i groźby te wzbudziły w zagrożonym realną obawę, że zostaną spełnione. Używając słów powszechnie uznanych za obelżywe znieważył także tego funkcjonariusza podczas i w związku z wykonywaniem przez niego obowiązków służbowych.
Mężczyzna decyzją sądu, na wniosek prokuratora został tymczasowo aresztowany na okres 14 dni. Środek zapobiegawczy zmieniono następnie na dozór policji.
Oskarżonemu grozi kara do 4,5 roku pozbawienia wolności.
W Prokuraturze Rejonowej w Krośnie Odrzańskim ,w 2014 r. zarejestrowano28 spraw z art. 226 par 1 - penalizującego przestępstwo znieważenia funkcjonariusza publicznego, 127 spraw z art. 190 par 1 - kierowanie gróźb karalnych. /jcz
zobacz także:
w Ciekawie..nie tylko o prawie:
- Przemoc - Jest przejawem negatywnych relacji zachodzących pomiędzy jednostkami ludzkimi, pomiędzy zespołem ludzi, a jednostką lub pomiędzy zespołami ludzkimi. Polega na stosowaniu siły lub groźbie jej zastosowania. W zasadzie każde zachowanie agresywne wobec innego człowieka jest formą przemocy, a typowym jej skutkiem są bardzo różne i występujące z różnym nasileniem przejawy destrukcji fizycznej i psychicznej u ofiary. więcej..
- Dozór Policji -Podobnie, jak inne środki zapobiegawcze, można go stosować w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, a wyjątkowo także w celu zapobiegnięcia popełnieniu przez oskarżonego nowego, ciężkiego przestępstwa i tylko wówczas, gdy zebrane dowody wskazują na duże prawdopodobieństwo, że podejrzany popełnił zarzucane mu przestępstwo. więcej..