UZBROJONA I ZAMASKOWANA GRUPA OSÓB NAPADŁA KIBICÓW DRUŻYNY PIŁKARSKIEJ

Dodano: 2015-03-06

Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 22 letniemu mężczyźnie, który 03 maja 2014 r. w rejonie skrzyżowania dróg K-18 i K-27 w Żarach, wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami brał czynny udział w zbiegowisku składającym się z co najmniej 30 osób, którego uczestnicy posiadali drewniane kołki oraz inne niebezpieczne przedmioty oraz zasłonięte twarze w celu uniemożliwienia ich identyfikacji. Celem tego zbiegowiska był gwałtowny zamach na kibiców udających się na mecz piłki nożnej klubu z Żar oraz atak na ich pojazdy. W wyniku tego zdarzenia uszkodzone zostały pojazdy kibiców na kwotę 6 tys zł oraz pojazdy służbowe interweniujących funkcjonariuszy policji na kwotę 5 tys zł.

W toku przeprowadzonego postępowania ustalono, że w dniu 03 maja 2014 r. grupa sympatyków klubu piłkarskiego z Żar zamierzała udać się na mecz piłki nożnej swojej drużyny do innej miejscowości.

Przejazd miał się odbyć trzema samochodami należącymi do uczestników wyjazdu i miał on być monitorowany przez nieumundurowanych funkcjonariuszy KPP w Żarach, którzy poruszali się nieoznakowanym pojazdem służbowym.

Kiedy pojazdy znajdowały się w rejonie skrzyżowania dróg K-18 i K-27, z pobliskiego lasu wybiegła grupa zamaskowanych mężczyzn, którzy zaczęli rzucać pod koła pojazdów drewniane kołki w celu uniemożliwienia im ucieczki.

Kiedy doszło do zatrzymania samochodów, napastnicy zaczęli uderzać w te samochody drewnianymi pałkami i w ten sposób uszkodzili je.

W tym samym zaatakowany został również pojazd funkcjonariuszy Policji, którzy widząc przebieg zdarzenia podjęli próbę powstrzymania napastników. Jednak i oni zostali zaatakowani przez grupę napastników, którzy zaczęli zadawać im uderzenia w okolice głowy i ramion, dokonując przy tym uszkodzenia pojazdu służbowego.

W celu przeciwdziałania dalszej przemocy jeden z policjantów wyjął broń służbową, którą oddał kilka strzałów ostrzegawczych.

Dopiero ten fakt spowodował, że sprawcy napadu uciekli.

W wyniku podjętego pościgu funkcjonariusze Policji zatrzymali jednego z napastników, którym był oskarżony.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego mężczyzna przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia.

Oskarżonemu grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat./AP
Czytaj więcej:

- w Ciekawie...nie tylko o prawie:

Broń palna, a policja

Statystyki alarmują. Tylko w USA w ciągu 9 lat od kul policjantów zginęło 3 000 przypadkowych osób. W Niemczech w kierunku celu, jakim jest człowiek średnio każdego dnia oddaje się 5 strzałów z broni policyjnej. W Polsce, wg ocen specjalistów obserwuje się tendencję niejako odwrotną. Więcej
 
Ujęcie sprawcy przestępstwa
Niektórzy utożsamiają je z zatrzymaniem, inni widzą w nim przede wszystkim akt uprawnionej obywatelskiej samoobrony przed bezprawnym działaniem sprawcy przestępstwa. Wśród znawców tematu panuje natomiast zgoda, co do tego, że ujęcie - w przeciwieństwie do zawiadomienia o wiadomym fakcie przestępstwa - nie stanowi ani prawnego ani obywatelskiego obowiązku. Prawo ujęcia gwarantuje natomiast bezkarność każdemu, kto podejmie się schwytania sprawcy przestępstwa w chwili dokonywania tego czynu lub tuż po jego popełnieniu. Zachowanie dozwolone nie może być bowiem jednocześnie karalne nawet wówczas, gdy formalnie wyczerpuje znamiona czynu zabronionego. Więcej