XI OGÓLNOPOLSKIE SEMINARIUM KRYMINALISTYCZNE - DZIEŃ 1

Dodano: 2015-05-14

W dniu wczorajszym, tj. 13 maja 2015 r. w Jesionce k. Zielonej Góry, rozpoczęło się XI Ogólnopolskie Seminarium Kryminalistyczne "Sądowo-medyczne i kryminalistyczne aspekty wypadków drogowych".

Pierwszy inauguracyjny wykład przedstawił prof. dr hab. Piotr Girdwoyń z Uniwersytetu Warszawskiego, którzy przybliżył słuchaczom zagadnienie relacji pomiędzy organami procesowymi, a biegłymi.

W swoim wystąpieniu wykładowca wskazał, że mówiąc o relacjach miedzy tymi dwoma podmiotami trzeba zwrócić uwagę na nowe regulacje dot. przeprowadzenia dowodu z opinii biegłego związane z wprowadzeniem z dniem 1 lipca 2015 roku nowego - kontradyktoryjnego - procesu karnego. (Temat ten był szerzej omawiany podczas X Seminarium Kryminalistycznego - "Nauki sądowe w świetle kontradyktoryjnego procesu karnego".)

P. Girdwoyń wprowadzając seminarzystów w tą niezwykle ważną tematykę zwrócił uwagę na niedostatki opinii i kompetencji biegłych. W wystąpieniu o charakterze porównawczym odwoływał się do propozycji legislacyjnych innych krajów Unii Europejskiej, m.in. Francji, Szwecji, Niemiec czy Wielkiej Brytanii.

Opisując status biegłego w Walii i Anglii przedstawił strukturę opinii biegłych sporządzanych w tym porządku prawnym wskazując jednocześnie, że podobny schemat powinien zostać wdrożony w opiniowaniu polskich specjalistów. P. Girdwoyń zauważył, że w angielskich opiniach zwraca się uwagę na wskazanie danych m.in. o: doświadczeniu i akredytacji, źródłach, stwierdzenia okoliczności udostępnienia opinii, wskazania, które okoliczności bazują wyłącznie na wiedzy biegłego, a które na literaturze, wskazanie osoby przeprowadzającej pomiary, testy - z których korzystał biegły przy w sporządzaniu opinii.

Kolejnym prelegentem był prokurator Herald Pfeiler z Prokuratury we Frankfurcie nad Odrą, który przedstawił wykład pod tytułem: "Współpraca biegłego z zakresu ruchu drogowego z prokuratura i policją w sprawach wypadków drogowych". Wykładowca zapoznawał zebranych z niemiecką legislacją w zakresie zdarzeń na drogach.

Profesor Ryszard Stefański
z Instytutu Łazarskiego w Warszawie przedstawił temat "Naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu jako znamię przestępstwa art. 177 k.k.".

Na wstępie swojego wystąpienia wskazał, ze biegły nie powinien wypowiadać się w kwestii wykładni przepisów, a jedynie w sprawach "technicznych", co zdaniem wykładowcy często nie jest respektowane przez organy zlecające sporządzenie opinii przez biegłego.

Wykładowca przedstawił analizę orzecznictwa dot. znamion przestępstwa 177 k.k. skupiając się przede wszystkim nad zakresem pojęcia "stanu nietrzeźwości", "stanu pod wpływem środka odurzającego" oraz "stanu po spożyciu".

"Pośmiertne badania obrazowe w wypadkach komunikacyjnych - płaszczyzna do współpracy interdyscyplinarnej" - to ostatni temat pierwszego dnia seminaryjnych zmagań, który przestawił lek. med. Artur Moskala z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Wykładowca zauważył, że medycyna sądowa jest nauką pomostową - czerpie bardzo chętnie z innych dyscyplin - wykorzystuje prace innych działów nauki, np. klasyczną fotografię (przy dokumentowaniu zwłok), zdjęcia rentgenowskie, badania tomografii komputerowej, badania pośmiertnych rezonansu magnetycznego.

Wskazał, że zadania jakie postawione są przez medycynę sądową w kontekście problematyki wypadków drogowych, to przede wszystkim: badanie osoby potrąconej (zmarłej), pełna sekcja zwłok, udział w opinii mającej na celu odtworzenie zdarzenia (tzw. opinie rekonstrukcyjne).

Bardzo ciekawym aspektem wskazanym przez wykładowcę jest korzystanie - na razie jednak jeszcze poza granicami naszego kraju - z tzw. Virtobota - skanu tomograficznego dokumentującego wnętrze zwłok. Korzystanie z tego rozwiązania jest uzasadnione w przypadku, gdy organ odstępuje od zarządzenia sekcji - najczęściej z przyczyn wyznaniowych.

Jako ostatnia głos zabrała Kerstin Langen Zastępca Szefa Prokuratury we Frankfurcie nad Odrą, która podziękowała za zaproszenie do wzięcia udziału w tej inicjatywie. Doceniła, że pierwszy raz prokuratorzy z Frankfurtu nad Odrą biorą udział w takim przedsięwzięciu. Zaakcentowała, że udział w seminarium, które obecnie zyskało status międzynarodowego przeniosło już i tak bardzo dobrą współpracę prokuratur okręgu zielonogórskiego i Prokuratury we Frankfurcie nad Odrą, na nowy - wyższy poziom./APa

 

Jesionka_13.05.2015

Jesionka_13.05.2015


zobacz także:
Informacja z  II i III  dnia Seminarium kryminalistycznego