ZNIEWAŻALI INTERWENIUJĄCYCH FUNKCJONARIUSZY POLICJI .....
Dodano: 2015-06-02
Zielona Góra. Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze skierował do sądu akt oskarżenia wobec 2 mężczyzn w wieku 28 lat. Oskarżonym zarzucono, że w dniu 8 marca 2015 roku w Zielonej Górze znieważyli umundurowanych funkcjonariuszy Policji używając wobec nich słów powszechnie uznanych za obelżywe oraz plując na ich umundurowanie podczas i w związku z wykonywaniem przez nich czynności służbowych.
Nadto jednemu z oskarżonych zarzucono, że podczas tego zdarzenia w celu zmuszenia funkcjonariuszy Policji do zaniechania przeprowadzenia interwencji oraz jego zatrzymania stosował przemoc kopiąc ich po nogach oraz uderzając w klatkę piersiową. Dodatkowo groził pozbawieniem życia jednemu z funkcjonariuszy oraz jego rodzinie przy czym groźby te wzbudziły w w/w, że mogą być zrealizowane.
Jednemu z oskarżonych grozi kara do 1 roku pozbawienia wolności , natomiast oskarżonemu o dodatkowe stosowanie gróźb i przemocy .... do 3 lat pozbawienia wolności.
W Prokuraturze Rejonowej w Zielonej Górze w 2015 r. zarejestrowano 31 spraw z art. 226 par. 1 penalizujacego przestępstwo znieważenia funkcjonariusza , 13 spraw z art. 222 par. 1 kk naruszenia jego nietykalności cielesnej funkcjonariuszy oraz 103 sprawy z art. 190 par. 1 kk - kierowania gróźb karalnych. /jcz
Czytaj więcej:
- w Ciekawie...nie tylko o prawie:
Zniewaga funkcjonariusza publicznego
Zniewaga funkcjonariusza publicznego. Znieważenie innej osoby jest nie tylko zachowaniem niegodnym, ale też przestępstwem stanowiącym skierowanym przeciwko godności osobistej człowieka. Zniewaga jest każde zachowanie uwłaczające tej godności, stanowiące przejaw lekceważenia oraz pogardy dla jednostki ludzkiej. Warto przypomnieć, że także w rozumieniu prawa cywilnego, dobra osobiste człowieka, w tym jego cześć, pozostają pod ochroną tego prawa niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach [art. 23 kc]. Więcej