STOMATOLOG OSKARŻONA O OSZUSTWO NA SZKODĘ NFZ

Dodano: 2017-03-21

Zielona Góra. Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 36-letniej kobiecie, stomatolog. 
Oskarżona w okresie od 16 lipca 2012 r. do 30 lipca 2014 r w Zielonej Górze, wielokrotnie, w krótkich odstępach czasu, w wykonaniu z góry powziętego zamiaru, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadziła NFZ do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w postaci pieniędzy w łącznej kwocie 2 937,40 zł poprzez wprowadzenie pracowników Funduszu w błąd co do faktycznego leczenia kilkudziesięciu  osób.
 
Jak ustalono kobieta podpisała umowę z NFZ i zobowiązała się wykonywać świadczenia opieki zdrowotnej, które refundował Fundusz. Procedura wyglądała w ten sposób, że lekarz wykonywał  świadczenia opieki medycznej, a następnie zwracał się do NFZ o ich refundację. W dokumencie  przekazywanym do NFZ wskazywał dane pacjenta, rodzaj usługi oraz datę jej wykonania. Na tej podstawie NFZ wypłacał lekarzowi określoną kwotę.
 
Pod koniec 2013 r. jeden z pacjentów lekarki  przeglądał  swoje dane dotyczące leczenia w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta - ZIP. Mężczyzna zauważył, że w ZIP znajdują się niezgodne z prawdą informacje  z których wynikało, że stomatolog wyleczyła mu 2 zęby  stosując znieczulenie podczas, gdy faktycznie wyleczyła mu 1 ząb  bez zastosowania znieczulenia i za leczenie to pacjent ... zapłacił 130 zł otrzymując na tę okoliczność rachunek. O stwierdzonych przez siebie nieprawidłowościach mężczyzna poinformował NFZ.
 
Za oszustwo kobiecie grozi kara od 6 miesięcy  do 8 lat pozbawienia wolności. /jcz
 
 zobacz także:
- w Ciekawie..nie tylko o prawie:

- Oszustwo -Jest klasycznym przykładem przestępstwa przeciwko cudzemu mieniu. Jego istotę lepiej oddaje czasem jeszcze używane inne określenie - "oszukańcze wyłudzenie mienia". Słownik języka polskiego PWN definiuje oszustwo jako "świadome wprowadzenie kogoś w błąd lub wyzyskanie czyjegoś błędu dla własnej korzyści". Znamiona ustawowe oszustwa są niemal identyczne. Kodeks karny wyróżnia formę "oszustwa czynnego", a więc aktywnego wprowadzenia ofiary w błąd o określonym stanie rzeczy i "oszustwa biernego", które polega na wykorzystaniu już istniejącego takiego błędnego przekonania.więcej..