KOMUNIKAT PROKURATORA OKRĘGOWEGO W SPRAWIE UMORZENIA POSTĘPOWANIA PRZECIWKO TOMASZOWI T.
Dodano: 2010-05-07
Zielona Góra. W dniu 30 kwietnia 2010r. Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze umorzył postępowanie przeciwko Tomaszowi T. podejrzanemu o spowodowanie w dniu 6 października 2009 r. w stanie nietrzeźwości wypadku drogowego, w następstwie którego 2 osoby doznały obrażeń ciała i znieważenie wykonujących czynności służbowe policjantów, to jest o przestępstwa z art.177 par.1kk w zw. z art.178par.1kk i art.178a par.1kk oraz z art.222par.1kk i art.226par.1kk.
Podstawą umorzenia było ustalenie, że podejrzany, pomimo oczywistego dokonania zarzuconych mu czynów karalnych, nie popełnił przestępstwa z powodu niepoczytalności. Artykuł 31 § 1K.k. stwierdza bowiem, że: "Nie popełnia przestępstwa, kto, z powodu choroby psychicznej, upośledzenia umysłowego lub innego zakłócenia czynności psychicznych, nie mógł w czasie czynu rozpoznać jego znaczenia lub pokierować swoim postępowaniem". Decyzja ta jest nieprawomocna.
W dniu dzisiejszym, w ramach sprawowanego zwierzchniego nadzoru służbowego Prokurator Okręgowy w Zielonej Górze przeprowadził kontrolę akt przedmiotowej sprawy. W wyniku przeprowadzonej analizy uznano zapadłą decyzję o umorzeniu postępowania za przedwczesną.
Samą decyzję o powołaniu biegłych psychiatrów i psychologa uznano przy tym za uzasadnioną. Nie ma bowiem powodów, aby lekarza traktować inaczej, niż jakiegokolwiek innego podejrzanego w sytuacji, gdy z dokumentacji medycznej, zeznań świadków, oraz przebiegu zdarzenia wynika, że zachodzą wątpliwości co do poczytalności sprawcy w chwili zdarzenia. Warunkiem bowiem pociągnięcia do odpowiedzialności karnej osoby podejrzanej jest jej wina, a do przypisania winy niezbędna jest poczytalność w chwili czynu.
Opinie w przedmiocie poczytalności wydają lekarze psychiatrzy, co najmniej dwóch, oraz na ich umotywowany wniosek, psycholog. Zgodnie z tym w niniejszej sprawie prokurator powołał dwóch biegłych psychiatrów oraz psychologa. Biegli ci otrzymali do dyspozycji materiały dowodowe zgromadzone w sprawie oraz dokumentację lekarską z ustalonych miejsc leczenia podejrzanego. Podkreślić należy przy tym, że prokurator nie ma żadnego wpływu na treść merytoryczną i wnioski opinii, które zależą wyłącznie od wiedzy i sumienia biegłych.
Jednak każda opinia, a więc także opinia psychiatrów podlega ocenie organu procesowego. Czy ocena ta była prawidłowa, a tym samym rozstrzygnięcie sprawy było słuszne, podlega na tym etapie postępowania kontroli instancyjnej, którą co do zasady sprawuje sąd. W ocenie Prokuratora Okręgowego opinia wydana w niniejszej sprawie jest niepełna, albowiem jej podstawę stanowiła niekompletna dokumentacja medyczna dotyczącą przebiegu leczenia psychiatrycznego podejrzanego.
Z akt postępowania wynika, iż odpis postanowienia o umorzeniu postępowania został przesłany wszystkim stronom. Tym samym prokurator okręgowy nie jest już organem uprawnionym do uchylenia lub zmiany przedmiotowej decyzji. W przypadku złożenia zażalenia przez osoby uprawnione Prokuratura będzie jednak popierać te zażalenia i wnioskować o uchylenie zaskarżonej decyzji, wskazując na konieczność ponownego przeprowadzenia postępowania w zakresie opiniowania, już w oparciu o kompletny materiał dowodowy.
Odnosząc się do wypowiadanych w tej sprawie komentarzy należy zaznaczyć, że w toku postępowania, z powodu prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości zatrzymano podejrzanemu prawo jazdy i nie zostało mu ono zwrócone. Jednocześnie, już w trybie postępowania administracyjnego, Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze podjął działania mające na celu ustalenie czy istnieją przeciwwskazania do kierowania pojazdami mechanicznymi przez podejrzanego. W tym celu przygotowywany jest wniosek do właściwego starosty o skierowanie podejrzanego Tomasza T. na badania psychologiczne.
Ponadto, z uwagi na fakt, iż podejrzany jest lekarzem czynnym zawodowo, w związku z uzasadnionym podejrzeniem niezdolności do wykonywania zawodu, prokurator wystąpi do Okręgowej Izby Lekarskiej o powołanie komisji celem wydania orzeczenia w przedmiocie niezdolności lekarza do wykonywania zawodu albo ograniczenia w wykonywaniu ściśle określonych czynności medycznych. W przypadku natomiast ewentualnego uprawomocnienia się postanowienia o umorzeniu sprawy, niezależnie od stanowiska OIL, Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze wystąpi do sądu o orzeczenie środka zabezpieczającego w postaci zakazu wykonywania zawodu lekarza.
O dalszym biegu sprawy opinia publiczna będzie informowana na bieżąco w kolejnych komunikatach.
zobacz także poprzednie informacje w tej sprawie