61 ZARZUTÓW , 20 OSÓB OSKARŻONYCH O OSZUSTWA I WYŁUDZENIA TOWARÓW O WARTOŚCI 7 MLN ZŁ
Dodano: 2010-11-17
Zielona Góra - Wydział V Śledczy. Prokurator Okręgowy w Zielonej Górze skierował do Sądu Okręgowego w Zielonej Górze akt oskarżenia przeciwko 20 mężczyznom. Głównym z oskarżonych, trzem mężczyznom w wieku 38, 40 i 39-lat zarzucono, że w okresie od stycznia 2007 r. do września 2007 r. w wielu miastach Polski założyli, a następnie kierowali zorganizowaną grupą przestępczą, mającą na celu wyłudzanie towarów na szkodę podmiotów gospodarczych.
W toku śledztwa ustalono tożsamość większości osób wchodzących w skład tej grupy (współoskarżeni).
Jak ustalono grupa założona i kierowana przez głównych oskarżonych przejęła szereg spółek kapitałowych działających na terenie całego kraju. Spółki w chwili nabycia udziałów znajdowały się w trudnej sytuacji finansowej grożącej upadłością. Grupa przestępcza wówczas nabywała je zamieszczając ogłoszenia prasowe o zainteresowaniu nabyciem udziałów spółek lub opowiadając na ogłoszenia w sprawie sprzedaży udziałów takich spółek. W rozmowach z właścicielami spółek członkowie grupy wielokrotnie przedstawiali się jako przedstawiciele jednej z grup finansowych.
Nabywcami udziałów spółek były zazwyczaj osoby przypadkowe tzw. "słupy", które firmowały zakup swoim nazwiskiem. Osoby te zostawały również nominalnymi prezesami tych spółek. Pozostali sprawcy, którzy w przejmowanych spółkach zajmowali się zakupami towarów posługiwali się fikcyjnymi nazwiskami. Było to przyjętym sposobem działania sprawców.
Po nabyciu udziałów w spółkach zatrudniane były sekretarki, upoważniane do wystawiania faktur VAT. Wynajmowane były również magazyny, do których zwożony był wyłudzony towar. Zapytania ofertowe wysyłane były do spółek wyłącznie drogą internetową. Rozmowy ze sprzedawcami prowadzone były przez internet lub telefonicznie. Szczególnym zainteresowaniem grupy cieszyły się takie towary jak maszyny, tworzywa sztuczne oraz blacha stalowa. Tylko w przypadku kontrahentów, którzy gotowi byli sprzedać towary na odroczony termin płatności dochodziło do finalizacji sprzedaży. Tak wyłudzony towar był następnie sprzedawany dalej.
Dalszą sprzedażą wyłudzonych towarów zajmowała się poznańska spółka, której rachunek bankowy służył do rozliczeń z kontrahentami. Ustalono, że prezes tej spółki fałszował faktury nabycia sprzedawanych towarów. Robił to na wypadek ewentualnej kontroli skarbowej.
Wykorzystując opisany wyżej proceder grupa przestępcza kupiła udziały spółek w : Żaganiu, Koszalinie, Poznaniu, Płocku, , Bielsku Białej, Łodzi, Krakowie i Gorlicach, a następnie wyłudziła towary o wartości ponad 7 000 000 zł.
Część ze sprawców na wniosek prokuratora została tymczasowo aresztowana. Część z nich przyznała się do zarzucanych im czynów. Kierującym grupą grozi kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności. Pozostałym sprawcom za udział w grupie grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności, zaś za oszustwa kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności./jcz
zobacz także:
- w Precedensach:
- Oszustwo/ korzyść majątkowa/ przywłaszczenie mienia
- Oszustwo/ zamiar niedotrzymania terminu zapłaty/ wprowadzenie w błąd
- Fałszerstwo dokumentu/ wyłudzenie poświadczenia nieprawdy/ podstępne wprowadzenie w błąd
w Ciekawie...nie tylko o prawie :
- Oszustwo
- Areszt tymczasowy