UDAREMNIŁ WYKONANIE PONAD 40 NAKAZÓW ZAPŁATY I WYROKÓW SĄDOWYCH

Dodano: 2011-01-19

Zielona Góra - Wydział V Śledczy. Prokurator Okręgowy w Zielonej Górze skierował w ostatnim czasie do sądu akt oskarżenia przeciwko 43-letniemu mężczyźnie. Oskarżony prowadząc działalność w postaci sklepu internetowego w jednej z pobliskich miejscowości Zielonej Góry, dopuścił się przestępstwa polegającego na wyzbywaniu się majątku na szkodę swoich wierzycieli. Swoim działaniem udaremnił co najmniej 44 nakazy zapłaty i wyroki sądowe.

Jak ustalono w trakcie trwania śledztwa, oskarżony nie płacił swoim kontrahentom za zakup towarów. W ten sposób doszło do powstania szeregu innych zobowiązań na rzecz dotychczasowych kontrahentów. W toku śledztwa ustalono większość wierzycieli, których wierzytelności wynikały z wezwań do zapłaty, zsądzonych już wyroków i nakazów zapłaty, czy też korespondencji prowadzonej przez wierzycieli firmy oskarżonego. 

W sumie zaległości oskarżonego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą wyniosły co najmniej 1 823 190,45 zł. 

W sytuacji niepłacenia wierzycielom oskarżony nadal prowadził działalność gospodarczą , zaciągał nowe zobowiązania, pogłębiając w ten sposób swoje zadłużenie.  

Ustalono nadto, że w październiku 2008 r. oskarżony złożył do KRS wniosek o rejestrację kolejnej spółki. Objął w niej 99 % udziałów o wartości nominalnej 3 643 809,84 zł i pokrył je wkładem niepieniężnym w postaci nieruchomości, praw użytkowania wieczystego, mebli, samochodu, domen, baz danych, sprzętu komputerowego i innych. 

Już w listopadzie tego samego roku oskarżony zaczął zbywać na rzecz ustalonych osób swoje udziały. Po dokonanej sprzedaży oskarżony stał się właścicielem kolejno 51 % a następnie tylko 14% udziałów w firmie. 
Znajdując się w sytuacji grożącej niewypłacalności 43-latek podjął m.in wyżej opisane działania mające na celu uszczuplenie jego majątku, a tym samym udaremnienia dochodzenia roszczeń przez wierzycieli.

Prokurator uznał, ze o ile samo zbywanie majątku przez dłużnika nie stanowi przestępstwa o tyle okoliczności, w jakich miało to miejsce oraz brak zaspokojenia wierzycieli ze sprzedaży majątku stanowi nieuczciwe działanie, zmierzające do uszczuplenia zaspokojenia roszczeń wierzycieli i udaremnienia wykonania orzeczeń sądowych. 

Oskarżony nie przyznał się do zrzucanych mu czynów. Grozi mu kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. /jcz