KIERUJĄCY NA PODWÓJNYM GAZIE I POMIMO ZAKAZU SĄDOWEGO
Dodano: 2011-05-19
Żary. Prowadzący pojazd pod wpływem alkoholu stanowią niezwykle poważny problem społeczny. Niestety karanie takich kierowców grzywnami, podaniem wyroku do publicznej wiadomości, czy ograniczeniem bądź pozbawieniem wolności w zwieszeniu często nie tylko nie powstrzymuje przed ponownym kierowaniem pomimo orzeczonego zakazu. Co więcej zdarza się, że osoby te po raz kolejny siadają za kierownicą w stanie nietrzeźwości.
Duża część przestępstw związanych z popełnianiem przestępstw w ruchu lądowym dotyczy czynów z art. 244 kk., który formułuje sankcje jakimi zagrożone jest m.in. nie zastosowanie się do orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów. Ten problem dotyczy m. in. obszaru działania Prokuratury Rejonowej w Żarach, która swoją właściwością obejmuje miasto Łęknica i Żary oraz gminy z terenu powiatu żarskiego: Brody, Jasień, Lipinki Łużyckie, Lubsko, Przewóz, Trzebiel, Tuplice i Żary.
Na tym obszarze zarejestrowano 241 sprawy z art. 178a Kk, z których 195 zakończone zostały aktami oskarżenia. 105 z nich Prokurator Rejonowy w Żarach skierował przeciwko kierującym pojazdami mechanicznymi, natomiast 90 wobec rowerzystów.
Przykładem postępowania zakończonego skierowaniem do sądu aktu oskarżenia była sprawa 25-letniego mężczyzny, któremu Prokurator Rejonowy w Żarach zarzucił, że w dniu 16 października 2010r. w Żarach, jechał jako kierujący samochodem osobowym marki Renault 19 znajdując się w stanie nietrzeźwości nie stosując się do orzeczonego w stosunku do niego w wyroku Sądu Rejonowego w Żarach zakazu kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi. Na uwagę zasługuje fakt, że mężczyzna był uprzednio prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości. Przeprowadzone w dniu 16 października badanie wykazało 0,99 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.
Nadto, w dniu 17 października 2010r. w Żarach, na drodze publicznej ten sam 25-latek jechał jako kierujący rowerem nie stosując się do orzeczonego w stosunku do niego w innym wyroku Sądu Rejonowego w Żarach zakazu kierowania rowerami na okres 2 lat oraz znajdując się w stanie nietrzeźwości. Przeprowadzone wówczas badanie urządzeniem kontrolno pomiarowym wykazało 1,13 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.
Przesłuchiwany w charakterze podejrzanego, przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze. W przypadku odrzucenia wniosku przez sąd grozi mu kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
Inna sprawa, również w przedmiocie prowadzenia pomimo zakazu sądowego i pod wpływem alkoholu, została wszczęta wobec 66-letniego mężczyzny. Konsekwencją śledztwa było sformułowanie przez Prokuratora Rejonowego w Żarach aktu oskarżenia wobec w/w mężczyzny. Prokurator zarzucił mu, że w dniu 11 lutego w jednej z miejscowości powiatu żarskiego, kierował ciągnikiem rolniczym nie stosując się do orzeczonego w stosunku do niego wyrokiem Sądu Rejonowego w Żarach z dnia 28 października 2010 roku zakazu kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi przez okres 1 roku oraz znajdując się w stanie nietrzeźwości 1,04 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.
Wobec nietrzeźwych kierowców, lub tych prowadzących pod wpływem środków odurzających zawsze stosuje się zakaz prowadzenia pojazdów, czasem w uzasadnionych przypadkach ograniczany, coraz częściej również prokuratorzy okręgu zielonogórskiego wnioskują do sądu o orzeczenie środka karnego w postaci umieszczania publikacji wyroków na stronie internetowej Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze.
Przykładem takiej publikacji jest sprawa 58-letniego mężczyzny, oskarżonego o kierowanie w dniu 17 stycznia rowerem w stanie nietrzeźwości - 1,04 mg/l alkoholu we krwi, czym naruszył zakaz prowadzenia rowerów orzeczony przez Sąd Grodzki w Lubsku. Sąd Rejonowy w Żarach uznał go winnym zarzucanych mu czynów i skazał prawomocnym wyrokiem z dnia 17 marca 2011 roku na karę grzywny w wysokości 50 stawek po 30 zł oraz zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres jednego roku, zakaz prowadzenia wszelkich rowerów na okres 5 lat oraz podanie wyroku do publicznej wiadomości.
Orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów, grzywna, podanie wyroku do publicznej wiadomości, a nawet ograniczenie bądź pozbawienie wolności w zwieszeniu często nie powstrzymują skazanych wyrokami sądów od ponownego zasiadania za kierownicami pojazdów.
Kwestia popełniania czynów z art. 178a stanowi problem bardzo złożony, co staraliśmy się przedstawić opinii publicznej w cyklu publikacji dotyczących występowania tego typu przestępstw na obszarach funkcjonowania poszczególnych prokuratur rejonowych.
Kierowanie pod wpływem alkoholu stanowi niezwykle poważny problem w skali całego kraju, a statystyki potwierdzają, że teren działania prokuratur okręgu zielonogórskiego nie stanowi niestety wyjątku./APa