PROKURATOR OKRĘGOWY W ZIELONEJ GÓRZE APELUJE O ZACHOWANIE BEZPIECZEŃSTWA NA DROGACH I OSTRZEGA PRZED SUROWYMI KARAMI
Dodano: 2011-06-14
Ustawa o Prokuraturze w art. 2 wskazuje, że zadaniem prokuratury jest strzeżenie praworządności oraz czuwanie nad ściganiem przestępstw. Zadania te Prokurator Generalny i podlegli mu prokuratorzy wykonują między innymi przez: - prowadzenie lub nadzorowanie postępowania przygotowawczego w sprawach karnych oraz sprawowanie funkcji oskarżyciela publicznego przed sądami, a także
- koordynowanie działalności w zakresie ścigania przestępstw, prowadzonej przez inne organy państwowe oraz
- współdziałanie z organami państwowymi, państwowymi jednostkami organizacyjnymi i organizacjami społecznymi w zapobieganiu przestępczości i innym naruszeniom prawa.
W ostatnim okresie Prokurator Okręgowy w Zielonej Górze śledząc bieżące tendencje dotyczące przestępczości dostrzegł znaczące pogorszenie się bezpieczeństwa na drogach publicznych.
Przyczyn tego zjawiska jest zapewne wiele.
Jedną z nich jest duża liczba uczestników ruchu drogowego pod wpływem alkoholu czy środków odurzających.
W okręgu zielonogórskim tylko w ciągu 4 pierwszych miesięcy bieżącego roku 1149 kierowców stanie przed sądem za naruszenie artykułu 178a kk.
Statystyka ta budzi poważny niepokój, gdyż w okręgu zielonogórskim o 31,08% wzrosła ilość zarejestrowanych spraw dot. przestępstw z art. 178a § 1 i § 2 kk., a o 34,85% ilość aktów oskarżenia w stosunku do tego samego okresu w roku 2010.
Część spraw znajdujących zakończenie w sądzie dotyczy zdarzeń, które kończą się tragicznie, tak jak to miało miejsce w przypadku bulwersującego opinię publiczną zdarzenia w Poźrzadle, gdzie dniu 25 stycznia br., kierujący samochodem osobowym marki Audi 24-letni mężczyzna, wyjeżdżając z jednego z zajazdów nie ustąpił pierwszeństwa jadącemu prawidłowo samochodowi ciężarowemu marki MAN i uderzył w niego.
W wyniku zdarzenia na miejscu śmierć poniosło dwóch pasażerów samochodu osobowego, natomiast dwie kolejne osoby zmarły po przewiezieniu ich do szpitala. W toku śledztwa, ujawniono, że w chwili zdarzenia sprawca wypadku miał 0,70mg/dm3 alkoholu w wydychanym powietrzu. Mężczyzna był już karany za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości.
Drugą z przyczyn braku bezpieczeństwa na drogach jest nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego, w szczególności dotyczących ograniczenia prędkości.
Tak było najprawdopodobniej w przypadku tragicznego zdarzenia na drodze, który miał miejsce w godzinach wieczornych w dniu 11 czerwca 2011 roku przy ulicy Moniuszki w Żarach. Kierowca motoru próbował ominąć skręcający w prawą stronę samochód marki Ford Focus. W trakcie tego manewru stracił panowanie nad motorem, przewrócił się i wpadł prosto pod koła jadącego prawidłowo samochodu marki Renault. Motocyklista w wyniku doznanych obrażeń ciała zmarł, pomimo próby reanimacji.
W Sulechowie 12 czerwca br. kierowca skutera, najprawdopodobniej w stanie nietrzeźwości, był sprawcą potrącenia małoletniego pieszego. 16 letni chłopiec na skutek doznanych obrażeń ciała mimo podjętej reanimacji zmarł w karetce, a sprawca uciekł z miejsca zdarzenia. Dopiero po kilku godzinach został zatrzymany przez policję.
Tego samego dnia, na jednej z ulic w Krośnie Odrzańskim, doszło do kolejnego wypadku ze skutkiem śmiertelnym. 26 letni kierowca samochodu osobowego marki Rover nie zachował bezpiecznej prędkości, wpadł w poślizg i uderzył w drzewo. Pasażer tego samochodu poniósł śmierć na miejscu, a kierujący doznał poważnego urazu czaszkowo-rdzeniowego i został przewieziony do Szpitala Wojewódzkiego w Zielonej Górze.
W dniu 8 czerwca 2011 r. z na trasie północnej - obwodnicy Zielonej Góry doszło do zderzenia czołowego dwóch pojazdów: samochodu ciężarowego m-ki Volvo oraz samochodu osobowego m-ki Opel Astra. Kierowca samochodu osobowego - ok. 50 letni mężczyzn poniósł śmierć na miejscu. Obrażenia odniósł również kierowca samochodu ciężarowego.
Z kolei w dniu 07 czerwca 2011 r. w Żarach 17-letni mężczyzna, nie posiadający uprawnień do kierowania samochodem, spowodował wypadek drogowy, w wyniku którego śmierć poniosła 16-letnia pasażerka natomiast, drugi pokrzywdzony 16-latek, z obrażeniami ciała został przewieziony do Szpitala w Zielonej Górze. Bezpośrednią przyczyną tego zdarzenia była nadmierna prędkość.
W wypadku, do którego doszło 6 czerwca 2011 r. na trasie Sieniawa Żarska - Lipinki Łużyckie, śmierć poniósł kierowca oraz dwóch pasażerów samochodu terenowego. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że kierujący na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się z jadącym z naprzeciwka samochodem ciężarowym. Do zdarzenia doszło prawdopodobnie z niedostosowania prędkości do warunków atmosferycznych panujących na drodze (opady deszczu, śliska nawierzchnia).
Tylko w czerwcu bieżącego roku na drogach okręgu zielonogórskiego w wyniku niedostosowania prędkości do panujących na drodze warunków, do własnych umiejętności lub nie stosując się do ograniczeń zmarło w sumie 8 osób.
Ta przerażająca statystyka zmusza wszystkie organy państwa do podjęcia bardziej zdecydowanych działań mających na celu przywrócenie bezpieczeństwa na drogach.
Kwestia ta była przedmiotem dyskusji na ostatniej naradzie Prokuratora Okręgowego w Zielonej Górze z Prokuratorami Rejonowymi okręgu zielonogórskiego i ich zastępcami, która obyła się w dniu 10 czerwca 2011 roku w Prokuraturze Okręgowej w Zielonej Górze.
Uczestnicy tej dyskusji doszli do podobnych wniosków co do potrzeby podjęcia zdecydowanych działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców w tym zakresie. Z tych względów - co podkreślili zgodnie prokuratorzy uczestniczący w naradzie - należy między innymi w sposób zdecydowany zaostrzyć politykę karną w stosunku do sprawców wypadków drogowych, których skutkiem jest śmierć jego uczestników.
Przejawem zaostrzenia polityki karnej w tym zakresie będzie między innymi:
- częstsze niż dotychczas składanie do sądu wniosków o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec sprawców wypadków ze skutkiem śmiertelnym,
- wnoszenie do sądów o surowszy wymiar kary, z reguły o karę bezwzględną pozbawienia wolności,
- składanie do sądów środków odwoławczych w przypadkach nieuwzględnienia wniosków o zastosowanie tymczasowego aresztowania oraz
- apelacji w każdym przypadku rażącej niewspółmierności orzeczonej kary pozbawienia wolności za wypadek ze skutkiem śmiertelnym.
Warto przypomnieć, że zgodnie z art. 177 § 1 Kodeksu karnego każdy kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła poważne obrażenia ciała,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3, a jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Skazując sprawcę, który popełnił przestępstwo określone w art. 177 znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia, sąd orzeka karę pozbawienia wolności przewidzianą za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę do górnej granicy tego zagrożenia zwiększonego o połowę (zatem od 9 miesięcy do 12 lat pozbawienia wolności).
Każda tragiczna i bezsensowna śmierć na drodze związana jest z cierpieniem i z ogromnym bólem związanym z przedwczesnym odejściem osób najbliższych. Nic nie jest wstanie opisać cierpień rodziców po utracie 16 letniej córki czy syna, nic nie może opisać tragedii dzieci doświadczonych nagłą śmiercią rodziców.
Jeżeli nie zostaną podjęte odpowiednie działania przez wszystkie kompetentne organy państwa, przez wszystkich uczestników dróg, niepotrzebna śmierć na drodze może dotknąć bezpośrednio lub pośrednio każdego z nas!!!
dr Alfred Staszak
Prokurator Okręgowy