PRACOWNIK URZĘDU MIASTA ZIELONA GÓRA DOKONAŁ SZEREGU NADUŻYĆ DLA OSIĄGNIĘCIA KORZYŚCI MAJĄTKOWYCH
Dodano: 2011-06-29
Prokuratura Okręgowa - Wydział VI ds. Przestępczości Gospodarczej. Prokurator Okręgowy w Zielonej Górze skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 2 mężczyznom w wieku 56 i 65 lat. Pierwszemu z nich - Naczelnikowi Wydziału Geodezji i Gospodarowania Mieniem Urzędu Miasta w Zielonej Górze, prokurator przedstawił 6 zarzutów dotyczących m.in. przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków służbowych w latach 2007-2008 w zakresie zbycia i nabycia w drodze zamiany nieruchomości stanowiących własność Gminy Zielona Góra o statusie miejskim poprzez składanie nierzetelnych informacji przełożonym oraz radnym Miasta Zielona Góra o ustaleniach dokonanych w toku procedur zamiany i zbycia nieruchomości, sporządzania projektów uchwał Rady Miasta Zielona Góra i zarządzeń Prezydenta Miasta Zielona Góra wskazujących wartość nieruchomości pomimo braku operatów szacunkowych dla nich opracowanych.
Jak ustalono, w Urzędzie naruszane były przepisy ustawy o zamówieniach publicznych w zakresie zlecania i wykonania operatów szacunkowych lokali mieszkalnych przeznaczonych do sprzedaży, inwentaryzacji budynków wraz ze szkicami lokali w celu uzyskania zaświadczeń o samodzielności lokali oraz wykonania wycen nieruchomości. Nadto, ujawniono poświadczanie nieprawdy przez oskarżonego w protokole odbioru operatów szacunkowych przez potwierdzenie ich złożenia w Urzędzie pomimo, że zostały wcześniej sporządzone i złożone w Urzędzie przed datą zlecenia ich wykonania lub też nie zostały sporządzone i złożone w dacie podpisania protokołu.
Proceder, którego dopuścił się oskarżony stworzył realne niebezpieczeństwo powstania szkody nie tylko materialnej Gminy Zielona Góra o statusie miejskim, ale także szkody w postaci utraty zaufania mieszkańców Zielonej Góry do organów samorządu terytorialnego.
W toku śledztwa ustalono nadto, iż oskarżony dwukrotnie - w 2009 i 2010 roku będąc zobowiązanym na podstawie przepisów Ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. 01.142.1591 t.j.) do złożenia oświadczenia majątkowego oraz będąc świadomym odpowiedzialności karnej za złożenie nierzetelnego oświadczenia złożył nieprawdziwe oświadczenie o zobowiązaniach pieniężnych o wartości powyżej 10 000zł, w tym zaciągniętych kredytach, pożyczkach oraz warunkach, na jakich zostały udzielone.
Prokurator przedstawił również zarzut 65-letniemu właścicielowi biura obsługi nieruchomości, który przedłożył podpisany przez siebie poświadczający nieprawdę protokół przekazania wykonanych opracowań obejmujących dokumentacje szacunkowe nieruchomości w wyniku realizacji zamówienia Urzędu Miasta w Zielonej Górze. Z treści dokumentu wynikało, że usługa wskazana w zamówieniu została w całości wykonana (w rzeczywistości w 15 przypadkach na 23 objęte zleceniem operaty sporządzono przed datą zlecenia.), a także, że operaty szacunkowe wskazanych nieruchomości zostały złożone w Urzędzie Miasta w Zielonej Górze do dnia 28 grudnia 2007 roku, gdy w rzeczywistości część z nich wpłynęła już w roku 2008. Mężczyzna ułatwił tym samym Naczelnikowi Wydziału Geodezji i Gospodarowania Mieniem Urzędu Miasta w Zielonej Górze popełnienie przestępstwa nie dopełnienia ciążących na nim obowiązków potwierdzenia wykonania usługi zgodnie z treścią zamówienia i przyznanie wykonawcy wynagrodzenia za wykonaną usługę w wysokości 60 000 zł netto działając na szkodę interesu publicznego Gminy Zielona Góra o statusie miejskim.
Przesłuchany w charakterze podejrzanego 65-letni mężczyzna, nie oświadczając się co do winy, złożył wyjaśnienia zgodne z dokonanymi ustaleniami w sprawie.
Natomiast przesłuchany w charakterze podejrzanego Naczelnik Wydziału Geodezji i Gospodarowania Mieniem Urzędu Miasta w Zielonej Górze nie przyznał się do stawianych mu zarzutów, a składając wyjaśnienia w zakresie ujawnionych nieprawidłowości w prowadzonych w jego wydziale sprawach dotyczących zamiany nieruchomości i zbycia nieruchomości oraz zlecania wykonania operatów szacunkowych nieruchomości podał, że jest to wynik nierzetelnego prowadzenia spraw przez podległych mu pracowników i brak możliwości z jego strony sprawowania nadzoru nad ich pracą. Mężczyzna odmówił złożenia wyjaśnień w zakresie składanych nierzetelnych oświadczeniach majątkowych.
Postanowieniem Prokuratora Okręgowego w Zielonej Górze z dnia 27 maja 2010r wobec Naczelnika Wydziału Geodezji i Gospodarowania Mieniem Urzędu Miasta w Zielonej Górze, zastosowano środek zapobiegawczy w postaci zawieszenia w czynnościach służbowych i środek ten nadal jest stosowany wobec oskarżonego.
Grozi mu kara pozbawienia wolności pozbawienia wolności od roku do lat 10./APa