FAŁSZYWIE OSKARŻYŁ FUNKCJONARIUSZY POLICJI
Dodano: 2011-08-18
Żagań. Prokurator Rejonowy w Żaganiu skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 26 letniemu mężczyźnie, który wielokrotnie w okresie od 19 grudnia 2010 r. do 7 kwietnia 2011 r. w krótkich odstępach czasu, w wykonaniu z góry powziętego zamiaru, złożył zeznania mające służyć za dowód w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Żaganiu, zeznał nieprawdę oraz fałszywie oskarżył przed Prokuraturą funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Żarach, podając, że w dniach 10.12.2010 r. i 12.12.2010 r. przekroczyli oni swoje uprawnienia poprzez pobicie jego osoby, a także spowodowali u niego lekkiego uszczerbku na zdrowiu, nadto podał, iż został przez funkcjonariuszy Policji zmuszony do złożenia zeznań i wyjaśnień będących przyznaniem się do popełnienia przestępstwa.
Na skutek złożonego przez w/w mężczyznę zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przeprowadzone zostało postępowanie, w którego toku pouczony o konsekwencjach składania fałszywych zeznań wielokrotnie składał obszerne zeznania.
Przesłuchiwany w charakterze świadka podał między innymi, iż w dniu 10.12.2010 r. do jego miejsca zamieszkania przybyli dwaj policjanci, wykonali u niego przeszukanie, podczas którego pobili go i zmuszali do ujawnienia przedmiotów pochodzących z przestępstwa. Policjanci mieli go bić rękoma po twarzy, przewrócić na ziemię i kopać po całym ciele.
Po zakończeniu przeszukania został on przewieziony do Komendy Powiatowej Policji w Żarach, a siedzący z nim z tyłu samochodu jeden z funkcjonariuszy Policji miał go uderzyć łokciem w bok.
Po dotarciu na miejsce miał zostać zabrany do pomieszczeń wydziału kryminalnego, gdzie Policjanci uderzali go rękoma w twarz i w inne części ciała, uderzali kolanem w plecy i razili paralizatorem.
Nadto Policjanci mieli bić go pałką po rękach, plecach, twarzy i stopach.
Zachowanie wymienionych funkcjonariuszy miało na celu zmuszenie go do przyznania się do popełnienia przestępstw oraz wymuszenie na nim innych zeznań.
W toku tego postępowania ustalono, że w komendzie nie ma paralizatorów oraz nikt z funkcjonariuszy Policji nie posiada na służbie takich urządzeń.
Dyżurni w Komendzie Powiatowej Policji w Żarach w przypadku jakichkolwiek zdarzeń, zobligowani są do odnotowania tego w książce kontroli osób zatrzymanych i w książce wydarzeń. Ustalono jednak, że czasie zatrzymania podejrzanego nie zanotowali tam jakichkolwiek zdarzeń, zatrzymany nie zgłaszał żadnych dolegliwości a zwłaszcza nie mówił nic o pobiciu.
Również opinia biegłego lekarza nie potwierdziła wersji przebiegu zdarzenia przedstawionej przez oskarżonego.
Prokurator po analizie karno-prawnej zgromadzonego materiału dowodowego postanowił umorzyć postępowanie dotyczące pobicia przez policjantów oskarżonego, a uzyskane w jego toku materiały wyłączył celem przeprowadzenia odrębnego postępowania dotyczącego fałszywego zawiadomienia o niepopełnionym przestępstwie.
Oskarżonemu grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat.