WYDZIAŁ VI - PRACOWNICY KOPALNI OSKARŻENI O ORGANIZACJĘ FIKCYJNYCH SZKOLEŃ PRACOWNICZYCH

Dodano: 2011-10-19

Zielona Góra - Wydział VI. Prokurator Okręgowy Rejonowy w Zielonej Górze skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 4 osobom : 3 mężczyznom i kobiecie. Oskarżonym zarzucono, że w rożnych okresach czasu, od 15 stycznia 2009r. do 18 stycznia 2010r. w Koninie, wspólnie i w porozumieniu, jako osoby zajmujące wysokie stanowiska w Kopalni Węgla Brunatnego, działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej poświadczając nieprawdę, a następnie używając sfałszowanych faktur przywłaszczyli duże sumy pieniędzy na łączną kwotę ponad 113 tysięcy zł, działając tym samym na szkodę Kopalni.

Prokurator Okręgowy w Zielonej Górze prowadził śledztwo o sygn. akt VI Ds. 20/10 w sprawie dotyczącej działania na szkodę Kopalni Węgla Brunatnego. Z akt tego postępowania wyłączono do odrębnego postępowania materiały przeciwko czterem pracownikom kopalni podejrzanym o przywłaszczenie pieniędzy. Niniejszy akt oskarżenia dotyczy ich przestępczej działalności. Jak ustalono, w grudniu 2008r. główny z oskarżonych 48-letni mężczyzna reprezentujący KWB uzgodnił ze współoskarżonym reprezentującym jedno ze stowarzyszeń kultury fizycznej, że ten będzie obciążał KWB Konin SA fakturami za szkolenia, w tym na zakup produktów związanych z organizacją tych szkoleń tj. artykuły spożywcze oraz alkohole.

Oskarżeni następnie poświadczali nieprawdę w dokumentach co do faktu zorganizowania szkoleń pracowniczych na rzecz pracowników kopalni. Wystawione za rzekome szkolenia faktury oskarżeni przedstawiali w dziale księgowości kopalni, gdzie współoskarżona potwierdzała fakt  ich przeprowadzenia i na tej podstawie wypłacane były im pieniądze w różnych kwotach - z reguły kilku tysięcy złotych.

Ustalono nadto, że w księgowości Kopalni faktury rozliczone zostały przy niezachowaniu obowiązującej w KWB procedury. Sprawdzenie ich pod względem merytorycznym dokonywane było nie przez kierownika zainteresowanego pionu kopalni, którego pracownicy mieli brać udział w szkoleniach, lecz przez pracowników księgowości m.in. współoskarżoną.  Faktury te dodatkowo opisywane były na ich odwrocie przez oskarżoną, jako dotyczące szkoleń pracowników kopalni.

Kobieta dokonując tych adnotacji wielokrotnie wskazywała konkretny pion kopalni, którego pracownicy mieli brać udział w szkoleniu - gdy faktycznie nic takiego nie miało miejsca. Podczas postępowania oskarżeni usiłowali udowodnić, że zakup produktów nie był tylko motywowany koniecznością zorganizowania szkoleń, lecz także podejmowaniem innych gości. Ostatecznie dokonano analizy zabezpieczonych faktur i porównano je z ustalonymi datami i składem osobowym ustalonych wizyt mieszkańców i przedstawicieli gmin województwa lubuskiego.

Nie potwierdzały one tak dużego zapotrzebowania na zakupy spożywcze. Ustalono także, iż stowarzyszenie kultury fizycznej obciążało Kopalnię fakturami z tytułu organizacji szkoleń w okresach, kiedy nie miały miejsca żadne wizyty, zaś kwoty tych faktur nie pozostają w żadnej relacji do rodzaju i wartości zakupów.

Oskarżeni nie przyznali się do popełnienia zarzuconych im czynów. Grozi im kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. /jcz