UKRADŁ KLUCZYK, ZABRAŁ SAMOCHÓD, A NASTĘPNIE GO PORZUCIŁ – NA WNIOSEK PROKURATORA TRAFIŁ DO ARESZTU
Dodano: 2011-10-28
Zielona Góra. Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze skierował do sądu wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania w stosunku do 23-letniego mężczyzny. Podejrzanemu zarzucono, że w okresie od 22 do 23 października 2011 r. w Zielonej Górze, działając wspólnie i w porozumieniu z innym ustalonym mężczyzną, po uprzednim dokonaniu kradzieży kluczyka od samochodu, portfela z dokumentami i pieniędzmi oraz telefonu komórkowego, zabrał w celu krótkotrwałego użycia samochód Peugeot 306, a następnie pojazd ten porzucił w stanie uszkodzonym.
Podejrzany przyznał się do zarzucanych czynów jedynie częściowo i złożył wyjaśnienia odmienne od współpodejrzanego. Prokurator uznał, ze istnieje konieczność przeprowadzenia miedzy nimi konfrontacji, a 23-latek może bezprawnie utrudniać przebieg postępowania, jest ponadto osoba bezdomną.
Sąd przychylił się do wniosku prokuratora i zastosował wobec 23-latka środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Czyn zarzucany podejrzanemu zagrożony jest karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.
Wobec drugiego sprawcy prokurator zastosował dozór policji.
O kolejnych ustaleniach w sprawie będziemy informowali w odrębnych komunikatach. /jcz
zobacz także:
-w Ciekawie...nie tylko o prawie :
- Areszt tymczasowy - Jest izolacyjnym środkiem przymusu stosowanym w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania karnego. Areszt tymczasowy nie jest - wbrew rozpowszechnionemu przekonaniu - karą i nie zastępuje kary, jakkolwiek po jej orzeczeniu zaliczany jest na poczet kary już odbytej. Jedynym dopuszczonym przez prawo wyjątkiem od wskazanego tu celu stosowania aresztu tymczasowego i innych środków zapobiegawczych jest zapobieżenie popełnieniu przez oskarżonego [podejrzanego] nowego, ciężkiego przestępstwa. Uzasadnia to np. zastosowanie aresztu wobec znanego, przyznającego się do czynu sprawcy usiłowania pozbawienia życia innej osoby czy zdeterminowanego podpalacza, którego zachowanie świadczy o zamiarze konsekwentnej realizacji zbrodni. czytaj więcej..
- Dozór Policji - Podobnie, jak inne środki zapobiegawcze, można go stosować w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, a wyjątkowo także w celu zapobiegnięcia popełnieniu przez oskarżonego nowego, ciężkiego przestępstwa i tylko wówczas, gdy zebrane dowody wskazują na duże prawdopodobieństwo, że podejrzany popełnił zarzucane mu przestępstwo. czytaj więcej...