56-LATEK OTRZYMAŁ DOZÓR POLICJI, A PO POWROCIE DO DOMU PRZEMOCĄ NAKŁANIAŁ RODZINĘ DO ZŁOŻENIA FAŁSZYWYCH ZEZNAŃ

Dodano: 2011-11-28

Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował wniosek do sądu o zastosowanie tymczasowego aresztowania w stosunku do 56-letniego mężczyzny. Podejrzanemu zarzucono, że okresie od listopada 2010 r. do 23 listopada 2011 r. w jednej z miejscowości powiatu żarskiego znęcał się psychicznie i fizycznie nad żoną.

W dniu 25 listopada 2011 r. prokurator przedstawił sprawcy zarzut  i zastosował wobec niego dozór policji.

Tego samego dnia, gdy podejrzany został zwolniony, po powrocie do domu wszczął awanturę, w trakcie której pobił syna i nakłaniał świadka do złożenia fałszywych zeznań w toczącym się postępowaniu.

Sąd Rejonowy w Żarach zastosował wobec podejrzanego tymczasowy areszt na okres 2 miesięcy./jcz



zobacz także:

Dozór Policji - Podobnie, jak inne środki zapobiegawcze, można go stosować w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, a wyjątkowo także w celu zapobiegnięcia popełnieniu przez oskarżonego nowego, ciężkiego przestępstwa i tylko wówczas, gdy zebrane dowody wskazują na duże prawdopodobieństwo, że podejrzany popełnił zarzucane mu przestępstwo.czytaj więcej..

- Areszt tymczasowy - Jest izolacyjnym środkiem przymusu stosowanym w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania karnego. Areszt tymczasowy nie jest - wbrew rozpowszechnionemu przekonaniu - karą i nie zastępuje kary, jakkolwiek po jej orzeczeniu zaliczany jest na poczet kary już odbytej. Jedynym dopuszczonym przez prawo wyjątkiem od wskazanego tu celu stosowania aresztu tymczasowego i innych środków zapobiegawczych jest zapobieżenie popełnieniu przez oskarżonego [podejrzanego] nowego, ciężkiego przestępstwa. Uzasadnia to np. zastosowanie aresztu wobec znanego, przyznającego się do czynu sprawcy usiłowania pozbawienia życia innej osoby czy zdeterminowanego podpalacza, którego zachowanie świadczy o zamiarze konsekwentnej realizacji zbrodni. czytaj więcej..