POBIŁ POKRZYWDZONEGO I UKRADŁ MU 1500 ZŁ - ŚWIADKOWI ZDARZENIA GROZIŁ - TRAFIŁ DO ARESZTU

Dodano: 2011-12-06

Świebodzin - Sulechów. Prokurator Rejonowy w Świebodzinie skierował do sądu wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania w stosunku do 18-letniego mężczyzny. Podejrzanemu zarzucono, że w dniu 30.09.2011 r. w Sulechowie, dokonał rozboju na szkodę 55 - letniego mężczyzny oraz że kierował wobec 59-letniej kobiety, świadka zdarzenia - groźby karalne.

Jak ustalono, sprawca działając wspólnie i w porozumieniu z nieletnim, szarpiąc i popychając pokrzywdzonego zabrał mu pieniądze w kwocie 1500zł, nadto nieletni kopał i szarpał kobietę która usiłowała pomóc pokrzywdzonemu. Następnie już po zdarzeniu sprawca groził kobiecie pozbawieniem życia, a groźba ta wzbudziła u pokrzywdzonej obawę, iż zostanie spełniona.

Mężczyznę zdołano zatrzymać dopiero w dniu 03 grudnia albowiem ukrywał się z uwagi na zarządzenie przez sąd wykonania wobec niego kary 2 lat pozbawienia wolności orzeczonej za podobne przestępstwo w 2010r.

W dniu dzisiejszym tj. 06.12.2011r sąd przychylił się do wniosku prokuratora i zastosował wobec 18 - latka środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

O kolejnych ustaleniach w sprawie będziemy informowali w odrębnych komunikatach. /jcz


zobacz także:

- w Ciekawie...nie tylko o prawie;

- Groźba karalna- Każdy człowiek ma prawo do wolności od zastraszania go przez inne osoby. W szczególności nie wolno grozić nikomu popełnieniem przestępstwa na jego szkodę albo szkodę osoby mu najbliższej. Przestępstwo to czyn opisany w kodeksie karnym albo innej ustawie zagrożony grzywną powyżej 30 stawek dziennych, kara ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności przekraczającą 1 miesiąc. Jeżeli czyn opisany w ustawie zagrożony jest karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3 alko kara surowszą uważa się go za zbrodnię. Pozostałe przestępstwa są występkami. czytaj więcej..


Rozbój, rabunek, napad rabunkowy- Jest to szczególnie drastyczny sposób dokonania kradzieży. Polega za zaborze cudzego mienia w celu jego przywłaszczenia przy użyciu przemocy wobec osoby lub groźby natychmiastowego użycia przemocy. Innym sposobem dokonania rozboju jest zabór cudzego mienia przez doprowadzenie pokrzywdzonego do stanu nieprzytomności lub bezbronności. Przedmiotem rozboju jest nie tylko kradzież cudzej rzeczy ruchomej. Dokonana w opisany sposób kradzież energii, karty uprawniającej do podjęcia pieniędzy z bankomatu, a nawet kradzież cudzego programu komputerowego wyczerpuje ustawowe znamiona rabunku. czytaj więcej..