WŁAŚCICIEL KOMISU WPROWADZIŁ W BŁĄD NABYWCĘ AUTA CO DO FAKTYCZNEGO STANU LICZNIKA
Dodano: 2011-12-09
Zielona Góra. Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko jednemu z właścicieli autokomisu w Zielonej Górze. Oskarżonemu zarzucono, że w dniu 2 czerwca 2009 r. w Zielonej Górze, na terenie autokomisu samochodowego, celem osiągnięcia korzyści majątkowej przy sprzedaży samochodu osobowego m-ki Ford wprowadził w błąd kupującego co do faktycznego stanu licznika.
Tym sposobem oskarżony doprowadził kupującego samochód do niekorzystnego rozporządzenia mieniem zawyżając wartość auta do kwoty 26 000 zł, czym działał na jego szkodę.
Za oszustwo oskarżonemu grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. /jcz
zobacz także:
- Oszustwo - Jest klasycznym przykładem przestępstwa przeciwko cudzemu mieniu. Jego istotę lepiej oddaje czasem jeszcze używane inne określenie - "oszukańcze wyłudzenie mienia". Słownik języka polskiego PWN definiuje oszustwo jako "świadome wprowadzenie kogoś w błąd lub wyzyskanie czyjegoś błędu dla własnej korzyści". Znamiona ustawowe oszustwa są niemal identyczne. Kodeks karny wyróżnia formę "oszustwa czynnego", a więc aktywnego wprowadzenia ofiary w błąd o określonym stanie rzeczy i "oszustwa biernego", które polega na wykorzystaniu już istniejącego takiego błędnego przekonania. czytaj więcej..