ZNIEWAŻYŁ SĘDZIEGO ORAZ POMÓWIŁ O PRZYJMOWANIE KORZYŚCI MAJĄTKOWYCH
Dodano: 2012-06-05
Zielona Góra. Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 55-letniemu mężczyźnie. Oskarżony dniu 15 marca 2012 r. będąc uprzednio skazanym wyrokiem sądu za podobne przestępstwo umyślne na karę pozbawienia wolności i po odbyciu co najmniej 6 miesięcy kary pozbawienia wolności, w piśmie skierowanym do Sędziego Sądu Rejonowego w Zielonej Górze - używając słów wulgarnych i powszechnie uznanych za obelżywe znieważył sędziego oraz pomówił o przyjmowanie korzyści majątkowych w związku z pełnioną funkcją publiczną, co mogło narazić pokrzywdzoną na utratę zaufania potrzebnego dla stanowiska.
Ustalono, że oskarżony w przeszłości był karany za nieomal identyczne przestępstwo - pomawianie i znieważanie oraz kierowanie gróźb karalnych stosunku do sędziów, prokuratorów i funkcjonariuszy policji z Zielonej Góry.
W związku z pojawieniem się wątpliwości co do poczytalności oskarżonego został on poddany badaniom przez biegłych psychiatrów.
Biegli w wydanej opinii orzekli, że oskarżony posiada zaburzenia osobowości oraz jest uzależniony od alkoholu, swojego czynu dopuścił się mając zdolność do pokierowania swoim postępowaniem ograniczoną w stopniu znacznym.
Zdaniem biegłych zasadne byłoby zobowiązanie oskarżonego do leczenia odwykowego oraz leczenia ambulatoryjnego psychiatrycznego, a w przypadku orzeczenia bezwzględnej kary pozbawienia wolności winien ją odbywać w zakładzie karnym, w którym stosowane w szczególne środki lecznicze i rehabilitacyjne.
Oskarżony zdaniem biegłych może brać udział w czynnościach procesowych, odpowiadać przed sądem i przebywać w zakładzie karnym.
Oskarżonemu grozi kara do 1,5 roku pozbawienia wolności. /jcz
zobacz także;
- w Ciekawie...nie tylko o prawie:
- Zniewaga funkcjonariusza publicznego. Znieważenie innej osoby jest nie tylko zachowaniem niegodnym, ale też przestępstwem stanowiącym skierowanym przeciwko godności osobistej człowieka. Zniewaga jest każde zachowanie uwłaczające tej godności, stanowiące przejaw lekceważenia oraz pogardy dla jednostki ludzkiej. Warto przypomnieć, że także w rozumieniu prawa cywilnego, dobra osobiste człowieka, w tym jego cześć, pozostają pod ochroną tego prawa niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach [art. 23 kc]. czytaj więcej..