Z ARESZTU NAPISAŁ DO SWOJEJ SIOSTRY KARTKĘ ŚWIĄTECZNĄ, W KTÓREJ ZAGROZIŁ JEJ POZBAWIENIEM ŻYCIA

Dodano: 2012-06-15

Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 41-letniemu mężczyźnie, który w okresie od grudnia 2011 roku do 12 stycznia 2012 roku w jednej z miejscowości powiatu żarskiego, działając w warunkach recydywy, czyli powrotu do przestępstwa, skierował wobec swojej siostry groźbę pozbawienia życia, która wzbudziła w zagrożonej uzasadnioną obawę, że może być spełniona, bowiem w 2008 r. oskarżony dopuścił się na niej  gwałtu.

Ustalono, że w 2008 r. oskarżony stosował przemoc wobec swojej siostry w ten sposób, że przewrócił ja na łóżko i dusił ręką za szyję oraz groził skręceniem karku i w ten sposób doprowadził pokrzywdzoną do obcowania płciowego, za co został skazany prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego w Żarach na karę 3 lat pozbawienia wolności, która aktualnie odbywa w Zakładzie Karnym.

Powyższy akt oskarżenia dotyczy tego, ze w okresie od grudnia 2011 roku do 12 stycznia 2012 roku oskarżony własnoręcznie sporządził kartkę okolicznościową wysłaną w okresie Świąt Bożego Narodzenia, z której treści wynika zapowiedź pozbawienia życia pokrzywdzonej.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego nie przyznał się do popełnienia zarzucanego i odmówił składania wyjaśnień.

Mężczyźnie grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3./APa

zobacz także:
- w Ciekawie..nie tylko o prawie;

- Groźba karalna -Każdy człowiek ma prawo do wolności od zastraszania go przez inne osoby. W szczególności nie wolno grozić nikomu popełnieniem przestępstwa na jego szkodę albo szkodę osoby mu najbliższej. Przestępstwo to czyn opisany w kodeksie karnym albo innej ustawie zagrożony grzywną powyżej 30 stawek dziennych, kara ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności przekraczającą 1 miesiąc. Jeżeli czyn opisany w ustawie zagrożony jest karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3 alko kara surowszą uważa się go za zbrodnię. Pozostałe przestępstwa są występkami. czytaj więcej..

Recydywa - "Recedere" z łac. oznacza po prostu "ponowną wpadkę". Ujmując rzecz w języku prawniczym, pojęciem tym określamy ponowne popełnienie przestępstwa przez osobę już karaną, powrót do przestępstwa. Recydywistą w rozumieniu prawa karnego nie jest więc ten, kto popełnia kolejno kilka przestępstw po sobie, nawet przedzielonych znaczną przerwą. Warunkiem podstawowym uznania sprawcy za recydywistę w jest ustalenie, że kolejne przestępstwo popełnił on już po ukaraniu go za przestępstwo wcześniejsze. czytaj więcej..