UGODZIŁ POKRZYWDZONEGO NOŻEM POWODUJĄC STAN BEZPOŚREDNIEGO ZAGROŻENIA ŻYCIA
Dodano: 2012-10-25
Krosno Odrzańskie. Prokurator Rejonowy w Krośnie Odrzańskim skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 51-letniemu mężczyźnie. Oskarżony w dniu 15 czerwca 2012 w Cybince, działając z zamiarem bezpośrednim pozbawienia życia pokrzywdzonego ugodził go nożem o długości ostrza 14,5 cm. Sprawca skierował ostrze w okolicę graniczną klatki piersiowej i brzuszną, czym spowodował ranę penetrującą do jamy otrzewnej.
Oskarżony ugadzając nożem pokrzywdzonego spowodował u niego stan bezpośredniego zagrożenia życia, stanowiący ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci choroby realnie zagrażającej życiu, jednak zamierzonego celu nie osiągnął ze względu na niezwłoczne udzielenie pokrzywdzonemu pomocy medycznej.
Ustalono nadto, że sprawca swojego czynu dopuścił się w warunkach recydywy, czyli powrotu do przestępstwa.
Na wniosek prokuratora, decyzją sądu został tymczasowo aresztowany.
Oskarżony tym samym podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności./Jcz
zobacz także :
- w Ciekawie..nie tylko o prawie;
- Zabójstwo -Polskie prawo karne odróżnia zabójstwo typu podstawowego, zabójstwo kwalifikowane oraz zabójstwo w typie uprzywilejowanym. Kryteriami rozróżniania poszczególnych typów są w szczególności: sposób pozbawienia życia ofiary, motywacja, jaką kierował się sprawca i inne szczególne okoliczności, w tym wielość ofiar czy wcześniejsze skazanie za zabójstwo.czytaj więcej..
- Recydywa -"Recedere" z łac. oznacza po prostu "ponowną wpadkę". Ujmując rzecz w języku prawniczym, pojęciem tym określamy ponowne popełnienie przestępstwa przez osobę już karaną, powrót do przestępstwa. Recydywistą w rozumieniu prawa karnego nie jest więc ten, kto popełnia kolejno kilka przestępstw po sobie, nawet przedzielonych znaczną przerwą. Warunkiem podstawowym uznania sprawcy za recydywistę w jest ustalenie, że kolejne przestępstwo popełnił on już po ukaraniu go za przestępstwo wcześniejsze. czytaj więcej..